Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Top
Reina Travel / Blog  / Chile – Národní park Torres del Paine
2 Zář

Chile – Národní park Torres del Paine

Bezpochyby jeden z nejúžasnějších parků Chile, různorodost rostlinných a živočišných druhů, spolu s nádhernými malebnými atrakcemi a drsnou geografií z něj činí jeden z nežádanějších parků.

Národní park Torres del Paine se nachází na jihu Chile, v oblasti Magallanes a v chilské Antaktidě. UNESCO je v roce 1978 vyhlásilo biosférickou rezervací a je považováno za nejdůležitější národní park v Chile. Mezi jeho hlavní atrakce patří velkolepá povaha reliéfu, hory, ledovce, flóra a fauna, díky kterým je ideálním místem pro ekoturistiku.

Mezi jeho hlavní atrakce patří oblast Cuernos (severní, hlavní a východní), Torres (jižní, střední a seveerní), Sarmiento, Nordenskjold, Pehoé, Gray, Paine a Dickson a laguny Verde, Azul a Honda…

Krajina národního parku Torres del Paine byla tvořena pohyby Země, ke kterým došlo před 12 miliony lety a které vedly ke vzniku působivých vrcholů jako je Monte Paine Grande (3050m), Los Cuernos del Paine (2600m, 2400m, 2200m), Torres del Paine (2250m, 2460m a 2500m), Fortaleza (2800m), Escudo (2700m), v některých z nich zůstavají ledovce.

Vzhledem k blízkosti jižního pólu má národní park Torres del Paine nespočet řek, lagun a jezer. Mezi jezery vynikají Sarmiento, Nordenskjold, Pehoé, de Grey, Paine a Dickson a laguny různých velikostí – Verde, Azul a Honda. Největší řeky jsou Pingo, Paine, Serrano a Gray. Nejdůležitější je Paine, která pramení z jezera Dickson, které hraničí s masivem na východě a přechází v několik jezer, aby nakonec teklo do jezera Toro. Na jeho cestě vznikají tři velkolepé vodopády – Paine, Salto Grande a Salto Chico.

Flora je typická pro pouštní prostředí, najdeme zde hojné lesy lenga spojené s bylinnými druhy jako je tráva ovillo, jetel a některé krásné květinové rostiliny jako jsou capachitos a orchideje. Ze zvířat se můžete těšit nejen na guanako, labuť černohrdlou, nandú a samozřejmě i na kondory.

Torres del Paine z Calafate

Výlet z Calafate do Torres del Paine je určen především pro ty, kteří nemají tolik času, ale chtějí navštívit El Calafate na své argentinské cestě, aby terénním vozidlem a i pěšky objevili hlavní atrakce parku. Národní park Torres del Paine v Chilské Patagonii je jedním z nejpozoruhodnějších chráněných přírodních oblastí v Jižní Americe.

Calafate je hlavní město ledovců. Překročíte a budete obdivovat patagonskou step a budete dál pokračovat na jih přibližně dvě a půl hodiny než se dostanete na hraniční přechod Cancha Carrera. Vítejte v Chile. O hodinu později budete v národním parku Torres del Paine.

Podle počasí a viditelnosti se průvodce rozhodne, kudy do parku vstoupíte. Pokud vám bude počasí přát – vstoupíte do parku u Laguny Amarga, odkud budete obdivovat vrcholky, možná vstoupíte u Laguny Las Mellizas, a bude na vás čekat naprosto úžasná vyhlídka na Cuernos del Paine – Rohy Paine. Nezoufejte, pokud věže/vrcholky z Laguny Amarga nebudou vidět, zkusíte štěstí o pár hodiny později. V obou dvou případech si vychutnáte oběd v idylickém prostředí.

Po obědě se vydáte autem na další projížďku. Zastavíte na strategických místech, jako je Laguna de los Cisnes nebo Superior Viewpoint Nordenskjold.

Nakonec přijedete do Salto Grande, kde si budete vychutnávat další nádherné panoramatické vyhlídky. Tady začíná dvouhodinový trek s průvodcem na vyhlídku Cuernos del Paine, na břehu jezera Nordenskjold. Vynaložené úsilí bude stát určitě za to – pohoří Paine 3000 metrů nad mořem nabídne neuvěřitelnou škálu barev, které mají hypnotické schopnosti.

Autem se vydáte dále do blízkosti jezera Pehoé a naskytne se vám jeden z nejslavnějších výhledů do parku. Los Cuernos, Valle del Francés, Monte Paine Grande, Almirante Nieto, ocelová barva jezer… pastva pro fotografy.

Porteria Lago Grey – Mirador Zapata (Valle del Pingo)

Skvělá příležitost navštívic více neznámých oblastí – můžete vidět ledovce a masiv Paine. Je možné vidět i huemulů (býložravec, jehož oblíbenou potravou jsou různé traviny či kořeny). Tato túra vede okolo přívalové řeky Río Pingo. Prochází otevřenými loukami a hustými lesy lenga, je to nejlepší místo k vidění huemulů či datla magellanského. Túra končí v kempu Zapata, kde můžete tábořit. Z kempu vedou dvě stezky – jedna k Mirador del Cerro Zapata a druhá k jezeru Pingo a Mirador del Glaciar Pingo.

Laguna Toro – Laguna Verde

Výlet začíná v blízkosti Správy parku Torres del Paine nebo u Quebrada la Feria. Během prohlídky budete procházet lesy lenga, hraničící s malými lagunami osídlenými ptáky a je možné sledovat i krásnou faunu. Vystoupáte na Sierra del Toro. Z vrcholu můžete vidět Cuernos del Paine na jižním břehu jezera Samiento.

Laguna Azul

Výlet začíná z kempu Laguna Azul, povede vás kolem laguny až k vyhlídce Mirador de la Torres. Stezka vede mezi lesy lenga. Bohužel zde došlo v roce 2005 k velkému požáru, který zasáhl většinu lesa.

Mirador Nordenskjold

Stezka začíná v Pudeto, na březích jezera Pehoe, pokračuje přes vodopády Grande, které spojují jezero Nordenskjold s jezerm Pehoe. Poté se vydáte k vyhlídce Nordenskjold, odkud budete mít nejlepší výhled na Cuernos del Paine.

Podnebí

Podnebí je chladné a mírně vlhké. Maximální teplota dosahuje v létě 200C a v zimě klesne na 00C. Pocitová teplota je ovlivněna i větrem, někdy způsobí pokles teploty o 6 nebo 7 stupňů.

Nejlepší období k návštěvě národního parku Torres del Paine je od října do dubna. V tomto období je méně srážek a více slunečných dnů a i světla. Na podzim a v zimě prší a je pravděpodobné, že mnoho služeb bude zavřeno, avšak bude zde nižší počet turistů  a vy budete mít možnost spatřit divokou zvěř.

Oblast Jezer
CHILE Oblast Jezer Nahled
CHILE Balicek Tores Del Paine Nahled
Torres Del Paine 303400
CASCADES PETROHUE
Pehoe mountain lake and Los Cuernos (The Horns), National Park Torres del Paine, Chile.
Paine 5
Paine 4
Paine 3
Paine Kopie
Paine 1

Vyberete si svůj zájezd do Chile