9 zajímavostí, které jste nevěděli o Maledivách
Vysněná prázdninová destinace Maledivy je jedinečná mnoha způsoby. Proslavené vodní vily jsou k dispozici v různých cenových kategoriích, vody Malediv jsou neuvěřitelně čisté, počasí je perfektní, pláže jsou sněhově bílé… vše je přesně takové, jaké to má v ráji být.
Ale kromě blažených výhledů je zde možné objevit i fascinující historii a bohatou kulturu. Geologie Malediv je také zcela jedinečná: celá země se skládá z 26 korálových atolů, vytvořených po výbuchu starověkých podvodních sopek.
Pokud se chcete podívat i pod lesklá pozlátka Malediv a dozvědět se více o těchto ostrovech v Indickém oceánu, zde je devět zajímavých faktů, které jste možná nevěděli. A ideální způsob, jak poznat Maledivy, je některý z našich poznávacích zájezdů – ano, Maledivy nemusí být pouze pobyt v resortu na jednom místě!
- Obydlených ostrovů je pouze zhruba 200 z celkového počtu 1200
Na Maledivách trvale bydlí 400 000 obyvatel. Až do roku 2010 bylo nemožné navštívit obydlené ostrovy a turisté mohli dovolenou trávit pouze v resortech, které se nenachází na obydlených ostrovech. V roce 2010 byl tedy tento zákaz zrušen a nyní můžete objevovat také kulturní stránku ostrovů mimo resorty a vodní vilky.
Možnost turistických návštěv na obydlených ostrovech výrazně pomáhá místním obyvatelům život se v odvětví cestovního ruchu na Maledivách. Na obydlených ostrovech nyní najdete mnoho malých a rodinných penzionů, restaurací a maledivských potápěčských a výletních společností.
- Bývaly doby, kdy na pláži sbíraly peníze
Ne peníze, jak je známe, ale dávná měna. V 19. století byl určitý druh mušlí používán jako mezinárodní obchodní měna a Maledivy byly právě těchto mušlí plné.
Nešlo o jakoukoli mušli. Musel to být specifický typ: kravská skořápka. Tyto mušle byly lehké, výrazné a nebylo možné je ukovat a měly všechny perfektní vlastnosti pro funkci peněz. Dnes je skořápka cowry symbolem Maledivského peněžního úřadu.
- Nejníže položená země na světě
V průměru je všech 1200 maledivských ostrovů pouhé 2 metry nad mořem. I v nejvyšším přirozeném bodě jsou Maledivy stále jen 2,5 metru nad mořem.
Přírodní korálové útesy fungují jako bariéra chránící souostroví před vlnami monzunového období.
- Pláže jsou neuvěřitelně vzácné
Bílé a čisté maledivské pláže jsou známé svou ohromující krásou. Kromě jejich vzhledu je tu ještě další důvod, proč jsou tyto pláže tak speciální – jsou z korálů.
Na rozdíl od většiny pláží světa, které jsou z křemene je korálová pláž vytvořena ze sušených a sluncem vybělených řas. Korálové pláže jsou vzácné a tvoří jen asi 5% světových pláží. Takové úseky písku na mnoha jiných místech planety nenajdete.
- Každý ostrov je jiný a máte z čeho vybírat
Mýlili byste se v předpokladu, že maledivské ostrovy jsou si podobné. Z 200 obydlených ostrovů najdete penziony a hotely jen na 50 z nich a každý ostrov nabízí něco jiného.
Maafushi je turistický ostrov. Na ostrově je více penzionů než kdekoli jinde v zemi. Také je zde mnoho restaurací, obchodů se suvenýry a místní obyvatelé jsou zvyklí na turisty. Pláž je krásná i přes zastavěné hotely.
Fulidhoo je tichý ostrovní ráj, který je trochu mimo klasické cesty. Nevýhodou klidu a pohody je nedostatek restaurací. Na ostrově jsou pouze 3 restaurace a snad nikdo nemluví anglicky.
Guraidhoo je hangout pro surfaře. Není zde výhradní pláž pro turisty, najdete zde obrovské vlny a také mnoho drsných maledivských surfařů, kteří se potulují po ulicích. Každý se vám snaží prodat maledivskou čokoládu na Guraidhoo – směs kokosu, cukru a jasmínu.
- Můžete si zde zaplavat s největšími rybami v moři
Maledivy jsou centrem nejrůznějších druhů mořského života, ale k nejpozoruhodnějším patří žralok velrybí, největší ryba v oceánu.
Tato obrovská zvířata hlubiny mohou dorůst délky 6-10 metrů. Navzdory své velikosti nepředstavují pro člověka žádné nebezpečí a žijí ze zdravé výživy planktonu.
Jižní atol Ari je nejlepším místem pro celoroční pozorování žraloků velrybích na Maledivách, zejména v jižní části útesu Sun Island. Ostrov Rangali na atolu Alif Dhaal a neobydlený záliv Hanifaru na atolu Baa jsou také vynikajícími místy pro pozorování těchto obrů.
- Ostrovy jsou osídleny více než 3000 let
Ačkoli záznamy o předislámské historii na Maledivách jsou vzácné, existují určité archeologické důkazy, které naznačují, že ostrovy byly osídleny již v roce 1500 př.n.l.
Arabští obchodníci ostrovy po léta využívali jako zastávku na cestě do Asie.
- Na Maledivách mají víkendy jinak
Víkend je zde v pátek a v sobotu. To je v islámských zemích docela běžné, a pokud jste byli v Egyptě, Jordánsku nebo Ománu, je pravděpodobné, že jste na to již narazili. Pokud jste ubytováni v resortu, není pravděpodobné, že by to váš pobyt nějak ovlivnilo. Pokud však plánujete navštívit místní ostrov, je potřeba to zohlednit ve vašich plánech, protože některé služby mohou mít zavřeno
- První schůze podvodního kabinetu na světě se konala na Maledivách
V roce 2009 uspořádal tehdejší maledivský prezident Mohamed Nasheed poněkud neortodoxní zasedání vlády. Místo? Na dně moře.
Jedenáct ministrů podepsalo dokument požadující globální snížení emisí uhlíku a toto gesto v čele s prezidentem Nasheedem bylo interpretováno jako symbolické volání o pomoc ohledně stoupající hladiny moře, která by mohla do roku 2100 ponořit většinu nízko položených oblastí na Maledivách.










