Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Top
Reina Travel / Blog  / 9 zajímavostí, které jste nevěděli o Maledivách
30 Dub

9 zajímavostí, které jste nevěděli o Maledivách

Vysněná prázdninová destinace Maledivy je jedinečná mnoha způsoby. Proslavené vodní vily jsou k dispozici v různých cenových kategoriích, vody Malediv jsou neuvěřitelně čisté, počasí je perfektní, pláže jsou sněhově bílé… vše je přesně takové, jaké to má v ráji být.

Ale kromě blažených výhledů je zde možné objevit i fascinující historii a bohatou kulturu. Geologie Malediv je také zcela jedinečná: celá země se skládá z 26 korálových atolů, vytvořených po výbuchu starověkých podvodních sopek.

Pokud se chcete podívat i pod lesklá pozlátka Malediv a dozvědět se více o těchto ostrovech v Indickém oceánu, zde je devět zajímavých faktů, které jste možná nevěděli. A ideální způsob, jak poznat Maledivy, je některý z našich poznávacích zájezdů – ano, Maledivy nemusí být pouze pobyt v resortu na jednom místě!

  1. Obydlených ostrovů je pouze zhruba 200 z celkového počtu 1200

Na Maledivách trvale bydlí 400 000 obyvatel. Až do roku 2010 bylo nemožné navštívit obydlené ostrovy a turisté mohli dovolenou trávit pouze v resortech, které se nenachází na obydlených ostrovech. V roce 2010 byl tedy tento zákaz zrušen a nyní můžete objevovat také kulturní stránku ostrovů mimo resorty a vodní vilky.

Možnost turistických návštěv na obydlených ostrovech výrazně pomáhá místním obyvatelům život se v odvětví cestovního ruchu na Maledivách. Na obydlených ostrovech nyní najdete mnoho malých a rodinných penzionů, restaurací a maledivských potápěčských a výletních společností.

  1. Bývaly doby, kdy na pláži sbíraly peníze

Ne peníze, jak je známe, ale dávná měna. V 19. století byl určitý druh mušlí používán jako mezinárodní obchodní měna a Maledivy byly právě těchto mušlí plné.

Nešlo o jakoukoli mušli. Musel to být specifický typ: kravská skořápka. Tyto mušle byly lehké, výrazné a nebylo možné je ukovat a měly všechny perfektní vlastnosti pro funkci peněz. Dnes je skořápka cowry symbolem Maledivského peněžního úřadu.

  1. Nejníže položená země na světě

V průměru je všech 1200 maledivských ostrovů pouhé 2 metry nad mořem. I v nejvyšším přirozeném bodě jsou Maledivy stále jen 2,5 metru nad mořem.

Přírodní korálové útesy fungují jako bariéra chránící souostroví před vlnami monzunového období.

  1. Pláže jsou neuvěřitelně vzácné

Bílé a čisté maledivské pláže jsou známé svou ohromující krásou. Kromě jejich vzhledu je tu ještě další důvod, proč jsou tyto pláže tak speciální – jsou z korálů.

Na rozdíl od většiny pláží světa, které jsou z křemene je korálová pláž vytvořena ze sušených a sluncem vybělených řas. Korálové pláže jsou vzácné a tvoří jen asi 5% světových pláží. Takové úseky písku na mnoha jiných místech planety nenajdete.

  1. Každý ostrov je jiný a máte z čeho vybírat

Mýlili byste se v předpokladu, že maledivské ostrovy jsou si podobné. Z 200 obydlených ostrovů najdete penziony a hotely jen na 50 z nich a každý ostrov nabízí něco jiného.

Maafushi je turistický ostrov. Na ostrově je více penzionů než kdekoli jinde v zemi. Také je zde mnoho restaurací, obchodů se suvenýry a místní obyvatelé jsou zvyklí na turisty. Pláž je krásná i přes zastavěné hotely.

Fulidhoo je tichý ostrovní ráj, který je trochu mimo klasické cesty. Nevýhodou klidu a pohody je nedostatek restaurací. Na ostrově jsou pouze 3 restaurace a snad nikdo nemluví anglicky.

Guraidhoo je hangout pro surfaře. Není zde výhradní pláž pro turisty, najdete zde obrovské vlny a také mnoho drsných maledivských surfařů, kteří se potulují po ulicích. Každý se vám snaží prodat maledivskou čokoládu na Guraidhoo – směs kokosu, cukru a jasmínu.

  1. Můžete si zde zaplavat s největšími rybami v moři

Maledivy jsou centrem nejrůznějších druhů mořského života, ale k nejpozoruhodnějším patří žralok velrybí, největší ryba v oceánu.

Tato obrovská zvířata hlubiny mohou dorůst délky 6-10 metrů. Navzdory své velikosti nepředstavují pro člověka žádné nebezpečí a žijí ze zdravé výživy planktonu.

Jižní atol Ari je nejlepším místem pro celoroční pozorování žraloků velrybích na Maledivách, zejména v jižní části útesu Sun Island. Ostrov Rangali na atolu Alif Dhaal a neobydlený záliv Hanifaru na atolu Baa jsou také vynikajícími místy pro pozorování těchto obrů.

  1. Ostrovy jsou osídleny více než 3000 let

Ačkoli záznamy o předislámské historii na Maledivách jsou vzácné, existují určité archeologické důkazy, které naznačují, že ostrovy byly osídleny již v roce 1500 př.n.l.

Arabští obchodníci ostrovy po léta využívali jako zastávku na cestě do Asie.

  1. Na Maledivách mají víkendy jinak

Víkend je zde v pátek a v sobotu. To je v islámských zemích docela běžné, a pokud jste byli v Egyptě, Jordánsku nebo Ománu, je pravděpodobné, že jste na to již narazili. Pokud jste ubytováni v resortu, není pravděpodobné, že by to váš pobyt nějak ovlivnilo. Pokud však plánujete navštívit místní ostrov, je potřeba to zohlednit ve vašich plánech, protože některé služby mohou mít zavřeno

  1. První schůze podvodního kabinetu na světě se konala na Maledivách

V roce 2009 uspořádal tehdejší maledivský prezident Mohamed Nasheed poněkud neortodoxní zasedání vlády. Místo? Na dně moře.

Jedenáct ministrů podepsalo dokument požadující globální snížení emisí uhlíku a toto gesto v čele s prezidentem Nasheedem bylo interpretováno jako symbolické volání o pomoc ohledně stoupající hladiny moře, která by mohla do roku 2100 ponořit většinu nízko položených oblastí na Maledivách.

Water 3326310
Supriya S Flh9WZBurfs Unsplash
Shells 5885593
Sebastian Pena Lambarri Am6DHuyQBA8 Unsplash (1)
Maldives 4354115
Atoll 2179348
Ice Tea TbrfFeFn42M Unsplash
Fishing 1781757
Starfish 430361
Ship 2083710
Parrot 90950

Vyberete si svůj zájezd na Maledivy