Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Top
Reina Travel / Blog  / Omán – země s vůní kadidla
29 Bře

Omán – země s vůní kadidla

Pokud přemýšlíte o exotické dovolené do země s příznivou bezpečnostní a zdravotní situací, kam můžete vyrazit během českého deštivého podzimu či vleknoucí se zimy, je Sultanát Omán tou správnou volbou.

Co byste v Ománu nečekali? Čím Vás tato exotická perla Arábie překvapí? Čím Vás nadchne? Proč se budete chtít vracet?

Hned po příjezdu do této země vámi prostoupí krásná energie, za kterou Omán vděčí především svým neuvěřitelně milým a přívětivým obyvatelům, připraveným vám vždy nabídnout jejich typickou kávu s datlemi. Ománská káva je vývarem kávových zrn a kardamonu, svojí barvou připomínající spíše čaj. Na její chuť si budete možná chvíli zvykat, ke konci pobytu se na ni budete i těšit.

Kromě pozitivní energie ucítíte již na letišti pro Omán tak typickou vůni kadidla. Tento pojem všichni známe, vždyť ho přinesli spolu se zlatem a myrthou Tři králové Ježíškovi do Betléma. Ale co vlastně kadidlo je a kde se bere? Jedná se o pryskyřici kadidlového stromu, kadidlovníku, který je ománským národním stromem. Za nejkvalitnější se považuje kadidlo Hojari. Pryskyřice má různé barvy, zelenou, žlutou a bílou a používá se k léčebným účelů, k přípravě výluhů, k vykuřování domácností při různých rituálech a slavnostech, ale také v každodenním životě. Působí proti depresi, úzkosti, špatné náladě, navozuje meditativní náladu. Možná proto jste při návštěvě Ománu neustále dobře naladěni. Počítejte s tím, že tomuto rituálu podlehnete i vy a několik balíčků kadidla si přivezete s sebou domů.

Pokud po příletu na moderní letiště hlavního města Muskat čekáte hlučné velkoměsto plné mrakodrapů podobné Dubaji, budete zajisté překvapeni. Nejvyššími stavbami tohoto města ležícího mezi mořem a horami jsou totiž minarety mešit. Ty také patří mezi nejkrásnější stavby v Ománu. Mešitu sultána Kábuse nesmíte při návštěvě hlavního města vynechat. Sultán Kábus bin Saíd patřil k nejdéle vládnoucím panovníkům na světě. Zemřel začátkem roku 2020, ale ománský národ na něj nezapomíná. Zasadil se o modernizaci země a to tak, aby byly uchovány místní tradice. Když v roce 1970 nastoupil po nekrvavém převratu na trůn, bylo v Ománu pouze 10 kilometrů asfaltových silnic. Nyní je země protkána kvalitními osvětlenými dálnicemi a osvětlení naleznete i v malých horských vesničkách. Země se rozvíjí, je otevřena moderním přístupům, technologiím, turistickému ruchu, ale to vše za zachování svých tradic. Toto skloubení moderního a tradičního je vidět na první pohled i v ulicích Muskatu, ve kterých se elegantně pohybují ománské ženy ve svých tradičních převážné černých abájích a muži nosí dlouhá většinou bílá roucha sahající až ke kotníkům nazývaná dishdasha.

Dalším milým překvapením bude pro vás zajisté ománská příroda. Třítisícové hory s hlubokými kaňony nabízí skvělou příležitost pro treky s dechberoucími výhledy. Horská vádí (vyschlá koryta řek, ve kterých voda proudí jen po deštích) s palmovými oázami a tyrkysovými jezírky jsou další „specialitou“ Ománu. A koupání pod vodopády v zatopených jeskyních je opravdu nevynechatelnou aktivitou.

A z hor můžete zamířit rovnou do pouště, za oranžovými dunami Wahiba Sands. Přespání pod hvězdnou oblohou v jednom z beduínských kempů bude dalším vaším životním zážitkem.

Při přesunech ománským vnitrozemím budete zastavovat v úchvatných vesničkách s typickými hliněnými domy, mnohdy 400 let starými. Narazíte také na památky UNESCO, mezi které patří například rozsáhlá pevnost Bahla. Budete mít pocit, že cestujete v čase a posouváte se o staletí zpět. K tomu samozřejmě přispívá již zmiňované zachovávání tradic a tradičního způsobu života.

Ománskou třešničkou na dortu je pak průzračné Arabské moře. Jen tak si plavat v křišťálových vodách, projet se loďkou s místními rybáři nebo vyrazit za delfíny či velrybami, to vše pod modrou oblohou bez mráčku v době, kdy je u nás šedo, deštivo, nevlídno. Nezní to skvěle?!

Zpomalit a jen tak být, k tomu vás Omán během vašeho pobytu nenásilnou cestou přivede. Prostě se vám dostane pod kůži a už vás nepustí. I po návratu bude cítit vůni kadidla, chuť ománské kávy, na tváři hřejivé teplo slunce a v duši klid. Nezbyde vám nic jiného, než se zase vrátit. A proč ne? Vždyť jedna cesta na poznání tohoto arabského klenotu rozhodně nestačí!

Desert G705c53064 1920
Oman G50a6d3aa8 1920
Cover5
Wadi G99a2c1e2d 1920
IMG 7738
Kamele SLL
Tower 210847
IMG 9251
Palace 3632201

Vyberete si svůj zájezd do Ománu