Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Reina Travel / Blog  / 6 jihoamerických ostrovů a pirátských útočišť, která musíte navštívit
24 Kvě

6 jihoamerických ostrovů a pirátských útočišť, která musíte navštívit

Piráti – námořníci s filozofií života vyznačující se chamtivostí a násilím. Někteří z nich byli dokonce jmenováni rytíři! Stejně jako oni, „s deseti kanony na každé straně, s větrem v plachtách“ se dnes vydáme na prohlídku ostrovů a útočišť pirátů, abychom se střetli nejen s nimi, ale i s korzáry. Poslouchejte důkladně, určitě si neodpustí své typické heslo „Chcete-li se ke mně přiblížit, zanechte poklad!“

Ostrov Robinsona Crusoe, Chile

Ostrov, který je součástí soustroví Juan Fernández je pojmenovaný podle španělského námořníka, který ho objevil. Na ostrově se udržitelným způsobem podporuje chov humrů a zároveň jde o ráj potápěčů, kteří se sem ale dostanou pouze letadlem nebo pronajmutou lodí v přístavu Valparaiso. Ostrov fungoval jako útočiště pirátů a zločinců a dodnes skrývá desítky tajemství a neobjevené poklady. Obzvláště angličtí a francouzští piráti a korzáři se zde usídlili, aby mohli vyčkávat na lodě, které by mohli přepadnout a oloupit.

Před více než 20 lety holanďan Bernard Keizer investoval tisíce dolarů do snahy objevit místní skryté poklady. Podle legendy španělský Juan Esteban Ubilla skryl na ostrově Echevarria 800 barelů zlata v hodnotě 10 000 milionů dolarů, sto truhel stříbra, růžového zlata, smaragdů a drahých kamenů. Skutečné pokušení! Román Robinson Crusoe je založen na dvou vracích, přičemž jeden z nich patřil skotskému námořníkovi Alexanderu Selkirkovi, který byl zachráněn v roce 1709 poté, co strávil 4 roky na tomto pouštním ostrově, který nyní nese jeho jméno na počest knihy. Hotelů je na ostrově minimálně, najdete zde však pár chatek, kde se můžete ubytovat.

Ostrov Mocha, Chile

Domov velryby Mocha Dick inspiroval Hermana Melvilla k napsání díla Moby Dick.  Roku 1544 dorazili Španělé na ostrov, který byl obsazen  Lafchenky, přátelskými piráty kmene Mapuche. Ti zde žili až do roku 1578, dokud nedorazil britský pirát, Sir Francis Drake. On a jeho posádka byli napadeni právě Lafchenky, což mu do konce života připomínala velká jizva na jeho tváři. V okolí ostrova Mocha je potopeno více než sto pirátských vraků. Ty si můžete prohlédnout během šnorchlovací exkurze, která je k dispozici.

Na ostrově bydlí přibližně 650 obyvatel, kteří se živí lovem mořských řas, mořských živočichů a chovem dobytka. Roste zde hustý prales, nachází se tu krásné písečné pláže, kolonie lachtanů, to vše je zasazeno v přenádherné krajině. Záleží jen na vás, zda si ostrov projdete pěšky po jedné z mnoha turistických stezek nebo ho projedete na koni, kteří na ostrově slouží jako běžný způsob dopravy.  Ubytovat se můžete v jednom z mnoha hotelů (například Punta Norte), skvělý nápad je ale i nocování v některé z chatek či stanování.

Jamajka

Jamajka je ostrov plný krásných turistických středisek, karibských bílých písečných pláží, útesů, strmých hor, tropických vodopádů, jeskyní a mnoho dalšího. Je to ostrov kontrastů, země reggae a rastafari. Pirát Morgan byl odměňen pasováním na anglického rytíře a jamajského guvernéra.  Za jeho vlády se zvyšoval i počet pirátů, bylo jich téměř 2000 a k loupení používali 40 pirátských lodí. Na těch se dostali až do panamské džungle, kde se zmocnili svých pokladů. Morgan byl vzorem mnoha angličanům, kteří ho chtěli napodobit, proto se Jamajka stala hnízdem pirátů.

Na Jamajce můžete jak relaxovat, tak si užívat dobrodružství. Resorty poskytující služby all inclusive, golf, šnorchlování, windsurfing,… k vypsání všech možností bychom potřebovali mnoho stran. Nezapomeňte navštívit hrob legendárního Boba Marleyho, neobydlený ostrov Lime Cay, vodopády Dunn River v Ocho Rios nebo fluoreskující vodu v laguně Luminosa Beach Seven Miles. Nebo si užívejte výhled na hory Santa Mary a Golden Eye, kde Ian Fleming napsal knihy James Bond.

Ostrov Tortuga, Haiti

Tropický, 37 km dlouhý ráj o šířce 7 kilometrů se nachází severozápadně od Haiti. V severní části ostrova se tyčí strmé, drsné a nepřístupné hory Costa de Hierro. Nejslavnější pirát, který zde kdy žil, byl brit Blackbeard, v překladu Černovous, ačkoliv se zde chtělo usadit i spoustu jiných pirátů. Mluví o tom například Robert Louis Stevenson v knize Ostrov pokladů. Nejznámější film o pirátech, Piráti z Karibiku s Johny Deppem v hlavní roli, se natáčel právě na ostrově Tortuga.

Na západním cípu se táhne Pointe Saline, čtyři kilometry dlouhé pobřeží s měkkým pískem a jasně modrým mořem. Vy si můžete udělat procházku do místní vesničky obydlené rybáři a zblízka se podívat na to, jak se vyrábí lodě.

Roatan, Honduras

Původní karibští piráti, jako například Henry Morgan, zvolili Roatan jako jedno z jejich nejoblíbenějších míst. Aby ne, nekonečné léto, korálové útesy, teplá čistá voda, pláže s bílým pískem a krásné hory jsou destinací pro tisíce turistů, kteří sem každý rok jezdí na zaoceánských lodích. Je místem, kde se můžete ubytovat již od 15 dolarů za noc v jednom z místních hotelů či v soukromém penzionu. Přidejte se k turistům, mezi které patří i slavné celebrity, a zvolte Roatan jako místo k vaší dovolené. Třeba při šnorchlování mezi útesy spatříte i žraloka!

Amapala, ostrov Tiber, Honduras

Amapala se díky své kráse někdy nazývá „Perla Pacifiku“, ale přezdívku La Isla del Tigre získala na počest piráta Francise Drakeho. Když přišel do Playa Negra, rozhodl se, že na ostrově založí operační základnu a domorodci mu začali přezdívat „tiger-tygr“. Jeho výborná poloha, dobré klima a exotická povaha zaujali piráta, který se prý zamiloval do ženy narozené právě v Amapale.

Po každém boji se Sir Francis vrátil do Playa Negra a uložil poklady, o které se starala jeho milovaná Gabriela. Proklela je ale čarodějnice, která jim slíbila, že spolu zůstanou v nebi či v pekle pouze v případě, že jejich poklad někdo najde.  Říká se, že při úplňku se Gabriela prochází po Playa Negra a pláče nad zmizením své životní lásky a doufá, že poklad přece jenom někdo najde, aby se mohla s Francisem znovu setkat. Někdo si myslí, že je poklad uvnitř jeskyně na ostrově a někdo zase, že na území Playa Negra. Kde byste hledali vy?

Jak jsme se mohli dočíst ve verších slavné básně Espronceda „To, co uloupili, bylo také rovnoměrně rozděleno: místo bohatsví chci jen bezkonkurenční lásku.“ Věříme, že pokud tato místa navštívíte,  i když nenajdete poklad, budete mít v srdci bohatství krásné scenérie a klid krásných pláží.

Odvážíte se je navštívit? Napište nám to do komentářů. Tak zase příště, cestovatelé!

Haiti 1518595
Beach 1992727
Jamaica 348840
Beach 688243
Jamaica 698620
Jamaica 948180
Jamaica 2128143
Sunset 2205074
Jamaica 80749
Jamaica 2128147
Jamaica 1152509

Vyberete si své karibské dobrodružství