Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Top
 

Informace k Panamě

Kdy nejlépe cestovat do Panamy?

Pro návštěvu Panamy je ideální období od října do dubna, tedy tzv.období sucha, kdy je v zemi obecně nižší vlhkost a méně dešťů. Což úplně neplatí pro oblasti deštných pralesů, kde je vlhko a prší celý rok.

Pokud se rozhodnete navštívit Panamu v období dešťů, tedy v květnu – září, počítejte s tím, že  vám může pršet i několikrát denně a některé dny dokonce i po celý den, záleží hodně i na oblasti, kde se zrovna budete v Panamě pohybovat. Trochu jiné a chladnější podnebí bude v horách oblasti Chiriquí a jiné, teplejší na pobřeží Atlantiku a souostroví San Blas.

Teploty jsou během celého roku poměrně konstantní a nejdůležitější faktor, který je ovlivňuje, je nadmořská výška. Počasí na pobřežích je mnohem teplejší – pobřeží Atlantiku má průměrné teploty 21°C v noci a přes 30°C ve dne a pacifické pobřeží je ještě o 2 až 3°C teplejší. Průměrné teploty ve výšce kolem 3000 m. nad mořem se pohybují okolo 10°C.

Vízová povinnost

Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Panamy na dobu až 6 měsíců bez víza (nevýdělečný pobyt).Pro občany ČR je minimální délka platnosti pasu 1 den po datu plánovaného opuštění území Panamy. Při odletu z Panamy se na letišti platí letištní poplatek 40,- USD.

Počasí a klima

Panama má tropické přímořské podnebí se suchou a deštivou sezónou. Suchá sezóna trvá přibližně od listopadu do konce dubna a deštivá je ten zbytek roku, tedy od května do října. Nicméně měsíce kdy skutečně více prší, jsou hlavně květen a červen a pak září a říjen.

Během deštivé sezóny můžete očekávat déšť hlavně během odpoledne, obvykle dopoledne bývají suchá a slunečná. I tak, déšť trvá pouze hodinu nebo dvě a poté opět zcela vyjasní. Není obvyklé, že by zde pršelo soustavně několik celých dní po sobě. Konkrétně oblast Panama City a oblast Tichého oceánu je známa jako „arco seco“, tedy „suchý oblouk“, tím že zde prší relativně málo i v období dešťů. Naopak pobřeží Karibiku, Bocas del Toro je více deštivá vlhká

Také je dobré vědět, že s deštěm se zde neochlazuje, jak jsme zvyklý z našich končin. I větší déšť je zde celkem příjemnou záležitostí, je teplý a tak vám ani nevadí, že moknete. Deštivá sezóna může být problémem pouze ve směru dostupnosti některých horských lokalit, kde se rozbahní silnice a některá auta zde pak nemohou projet, silnice se někdy zablokují a vyproštění trvá delší dobu.

Pokud budete do Panamy cestovat v deštivé sezóně, je potřeba pouze dbát zvýšené opatrnosti v případě pronajmutí auta a vždy lépe pronajímat 4×4 a nikoliv malá auta, která nejsou vhodná do stoupání v horách po rozbahněné cestě. Ne všude je asfalt.

Pokud budete při cestování využívat zdejší organizované tours (ať sdílené s dalšími turisty nebo privátní, ceny překvapivě nejsou příliš rozdílné), tak se vůbec nemusíte obávat, místní jsou připraveni na svůj terén a mají potřebná auta do míst, kam vás povezou.

Příjezd a odjezd z/do země

Do Panamy se vstupuje nejčastěji z mezinárodního letiště Tocumen, které leží 24km od centra hlavního města Panama City. Dvě pozemní příjezdové cesty vedou z Kostariky, Sixaola nebo Paso Canoas. Sousední Kolumbie je po zemi nedostupná díky džungli oblasti Darién.

Je velice složité a díky byrokracii střední Ameriky téměř nemožné pro turistu cestovat mezi sousedními zeměmi s jedním pronajatým autem. Pokud zvažujete pronájem auta v Panamě, vězte, že auto musí zůstat v Panamě. V další zemi si budete muset vyřídit pronájem auta znovu.

Mezi sousedními zeměmi je možné cestovat letecky, pokud máte na vaší cestu omezený čas a chcete poznat co nejvíce, je to ideální a dostupný způsob. Je zde několik místních leteckých společností, např.Air Panama, Copa Air nebo Natur Air, které vám za velice dostupné tarify nabídnou přelet vzdálenosti na kterou byste v autobuse potřebovali celý den. Tarify se pohybují již od 49 usd za osobu a jednu „one way“ cestu. Při koupi letenky si dejte pozor na správné uvedení skutečnosti, že nejste residentem Panamy. Residenti mají přelety ještě levnější, ale vy byste museli doplácet na letišti ještě vyšší částku, je tedy výhodnější na internetu zakoupit ten správný tarif.

Další možností cestování po Panamě jsou autobusy. Jsou  na velice slušné úrovni, moderní, s klimatizací, někdy i TV, polohovací sedačky jsou u dlouhých přejezdů samozřejmostí. Mezi největší společnosti patří TicaBus, která vám umožní nejrůznější spojení po Panamě a také vás dopraví do sousední Kostariky.

Bezpečnost a zdraví

Na ulicích, plážích a jinde se běžně za bílého dne okolo vás neděje nic znepokojujícího. Panama je vcelku bezpečná a civilizovaná země. Nicméně určitá bdělost je na místě, protože budete turistou. Například nevybírat větší množství peněz v bližší přítomnosti nějaké cizí osoby, to samé platí i ve směnárnách. Pokud se necítíte jistě, nedělejte to, jděte jinam nebo přijďte později.

Na mnoha místech, hlavně v Panama City se pohybuje „turistická policie“, pokud budete mít jakýkoliv problém, jsou zde právě pro vás.

Trochu jiná situace může být po setmění a to hlavně opět v odlehlejších místech, prázdná ulice prázdná pláž apod. O něco vyšší kriminalita je v některých zónách Karibiku. Bezpečnější je oblast Pacifiku a hor, Panama City je také pohodové město.

Pokud tedy půjdete někam po setmění, berte si s sebou pouze kopii pasu (pokud máte na hotelu k dispozici trezor) a nutné peníze na noční vycházku v hotovosti. Lépe nemít debetní kartu s sebou. Ani žádné cennosti jako dražší hodinky atd.

Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka.

Pokud byste se náhodou stali obětí nějakého přepadení, odevzdejte vše, co chtějí. S největší pravděpodobností to budou pouze zloději, kteří vám nechtějí ublížit.

Peníze a ceny

Panama je země turisty stále velice oblíbená, s čímž souvisí i její ekonomický rozvoj. Bankomaty jsou běžně dostupné. Ve větších městech je bankomatů mnoho, v pobočkách větších i menších bank, v obchodních centrech a poblíž dalších důležitých míst (letiště, autobusová nádraží atp.). Bankomaty jsou obvykle ve španělštině a zároveň v angličtině, někdy i v dalších jazycích jako italština a němčina.

Kreditní a debetní karty jsou akceptovány, a to hlavně ve větších městech, supermarketech, v půjčovnách aut a ve větších hotelech. K platbě kartou bývá připočítáván poplatek 4-8% z placené částky. Na venkově, na plážích, v Národních Parcích, v občerstveních a barech apod. je potřeba mít s sebou hotovost.

Oficiální měnou Panamy je panamský Balboa (PAB), který je ale fixován na kurz dolaru (1 PAB = 1 USD) a v Panamě se běžně a legálně platí dolary. Není potřeba tedy nikde vyměňovat. Pouze je ideální mít u sebe bankovky nižších hodnot, pro nákup například lahve vody apod.

Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale naprosto placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka. Krádeže zde jsou běžné asi tak jako všude jinde a přirozeně více jsou tomuto riziku vystaveni turisté, kteří neznají triky místních a je snadné jejich pozornost upoutat, odlákat jinam. Většinou se jedná o krádež tzv. „z příležitosti“, nikoliv o násilné přepadení.

Rozdílné ceny budete moci pozorovat v hlavním městě Panama City, kde jsou celkově vyšší. Nižší ceny jsou naopak v horách a odlehlejších místech země.

Orientační ceny jídla v běžných restauracích:

Snídaně = 4-10 usd

Oběd = 8-20 usd

Večeře = 10-30 usd

Orientační ceny v supermarketu:

Lahev vody 1l = 1 usd

Mleko 1l = 1 usd

Pivo v plechu = 2,50 usd

Opalovací krém = 15 usd

Spray tipu „Repelent“ = 10 usd

Ubytování:

Hostely (společné koupelny, pokoj sdílený i s dalšími turisty) = 7-12 usd / osoba / noc (bez snídaně)

Hotely 3* se snídaní = 25 – 60 usd / osoba /noc

Hotely 4* se snídaní = 35 – 80 usd / osoba / noc

Někdy i 3* hotel může být dražší než 4*. Cena záleží na poloze hotelu, nejen na jeho vybavení. Některý 3* hotel může ležet v poptávané lokalitě s výhledem na pláž a poblíž dalších aktivit (Národní Park, canopy, vodní sporty atd.) a i přes své nižší zařazení do kategorie 3* může být lehce dražší než některý výborně vybavený hotel 4* s recepcí 24/7, minibarem, půjčovnou aut, ale ležící v odlehlejší a méně atraktivní zóně.

V Panamě najdete mnoho příjemných a útulných rodinných hotelů, mnohdy nemají uvedenou oficiální kategorizaci, ale obecně by se dalo říci, že spadají do 3*. Rozhodně stojí za to je vyzkoušet. Leží ve vlastních tropických zahradách, nebo jsou situovány přímo v džungli či u pláží, kde by pro větší hotely nebylo místo nebo povolení právě kvůli jejich velikosti.

Doprava v zemi

V Panamě se můžete dopravovat nejrůznějšími způsoby, každý má své výhody a nevýhody.

Pronajaté auto – skvělý způsob cestování, pokud jste trochu dobrodruzi, nevadí vám občas hledat cestu a projíždět neupravenými cestami. Ceny za půjčení auta se pohybují od 45 USD za den a dále dle velikosti a komfortu auta. Benzín zde stojí okolo 20 czk/litr. Je bezpečnější si pronajímat 4×4 auta, vzhledem k terénu do kterého se můžete dostat. Také je lepší se vždy ujistit předem, na co vše se vztahuje pojištění auta zahrnuté v tarifu pronájmu. Většinou se jedná pouze o velice základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Slušnější autopůjčovny vás na to upozorní a doporučí vhodné připojištění, které je lepší si doplatit, protože vaše spoluúčast by se mohla vztahovat i na situaci, kdy někdo nabourá vás bez vašeho zavinění a vy zkrátka vracíte poškozené auto.

Autobusy – velká autobusová síť celkem dobře propojuje Panamu i se sousední Kostarikou. Ceny jsou v rozmezí 0,20 – 1,20 USD při cestování ve městě. Mezi vzdálenějšími destinacemi se může jednat o ceny okolo 10-20 USD. Při cestování autobusem počítejte s určitou potřebou plánování, zjišťování kam a které autobusy jedou, v jaké dny, protože někam se jezdí třeba jen 1x týdně a pokud máte vytoužený bod A + B, odkud kam cestovat, je možné, že budete muset přestupovat, někde třeba i strávit noc a celkově strávíte dost času na cestách. Silnice bývají v různém stavu, v některých úsecích se jezdí dost pomalu (opravy silnic, zúžení, mosty, zácpy ve městech, úseky bez asfaltu a horší terény v horách atd.) Obecně jsou autobusy celkem moderní, s polohovatelnými sedadly na delší trasy i s klimatizací. Na kratší trasy (např.1-3hod) se může jednat o starší autobus s pevnými sedadly.

Soukromé a sdílené transfery – ideální varianta cestování. Soukromé transfery se vám dost vyplatí, pokud cestujete jako skupinka již od 4 osob výše. Další možností jsou sdílené transfery, které zařizují místní cestovní agentury, ale můžete si tyto transfery zarezervovat již z Prahy, minibusy se naplní nejrůznějšími turisty, kteří požadovali určitý přejezd. Cena se odvíjí od trasy vašeho transferu, může to být pár kilometrů za 5 USD nebo 50 USD za několikahodinový přejezd země… Vzhledem k propracovanosti cestovního ruchu v Panamě jsou tyto transfery výborně organizované a za dostupnou cenu. Řidiči se informují o problémech na trase a mohou případný problém objet jinudy (řidič linkového autobusu to udělat nemůže).

Letadlo – místní přelety jsou velice vyhledávaným způsobem dopravy, protože jsou za dostupné ceny (one way od 49 usd za osobu) a ušetří mnoho času na silnicích. Místní společnosti jako GlobeAir nebo NaturAir vám prostřednictvím svých webů nabízí nákup letenky. Pouze věnujte pozornost uvedení skutečnosti, že nejste rezidentem Panamy (zaškrtávací políčko v průběhu rezervace letenky na webu), abyste pak nemuseli doplácet přehnanou částku na letišti před odletem. Za nižší (rezidentský) tarif vás do letadla nepustí.

Jídlo a pití

Mezi panamské speciality patří:

Gallo Pinto – typický pokrm, společně s \kostarikou i Nikaraguou. Je to rýže, fazole s cibulí a kořením opečené na oleji. K tomu míchaná vajíčka. Dále se k této snídani podavají tortillas a sour cream.

Guacho de marisco – je něco mezi polévkou a hlavním jídlem, obsahuje rýži, vývar z mořských plodů a ryb a mořské plody. Má velice typickou chuť a vůni, u Panamců velice oblíbené jídlo.

Pargo rojo frito – celá ryba, která se podává s rýží smíchanou s kokosem a další přílohu tvoří zelenina.

Pollo sudado – vařená zelenina v kuřecím vývaru

Ropa vieja – maso různého druhu (hovězí, kuřecí i vepřové) uvařené na rajčatovém základu s cibulí a česnekem. Jako většina hlavních jídel se servíruje s rýží.

Empanadas – taštičky plněné mletým masem nebo sýrem. Díky použitému koření chutnají pokaždé jinak (doporučeno ochutnat).

Batido – nápoj vyrobený z čerstvého tropického ovoce jako je mango, papája, ananas a to mixováno buď s vodou nebo s mlékem či jogurtem, máte na výběr.

Rýže s mlékem – typ rýžového pudingu, častý místní dezert

Povinné a doporučené očkování

Žlutá zimnice

Očkování se doporučuje cestovatelům, kteří plánují pobyt v oblasti Kuna Yala, džungle Darién a oblast Embera. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.

Mezinárodní průkaz (certifikát) očkování proti žluté zimnici se požaduje od cestovatelů přijíždějící z výchozí nebo tranzitní země s endemickým výskytem žluté zimnice.

Hepatitida A

Očkování se doporučuje všem turistům. Přenos nákazy je možný i při použití závadné vody z kohoutku. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Břišní tyfus

Očkování se doporučuje turistům, kteří plánují pobyt mimo rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Vzteklina

Očkování se doporučuje pouze cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt.

Malárie

Riziko malárie je zde nízké. Riziko přetrvává v oblastech provincie Darién, San Blas a Bocas del Toro. Výskyt převážně leden – prosinec.

Tetanus

Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Zkontrolujte si stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny. Byla-li poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.

Spalničky
Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.

Zaujali Vás informace o Panamě? Podívejte se na naše zájezdy do této země