Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Top
 

Informace k Ománu

Kdy nejlépe cestovat do Ománu?

Nejlepší dobou pro návštěvu Ománu z hlediska počasí je období od začátku října do konce dubna. Omán je příjemné navštívit v době evropské zimy – v prosinci, lednu a únoru panují v Ománu ideální teploty pro návštěvu pouště i procházky po městech a památkách.

Vízová povinnost

Omán umožňuje pobyt občanům ČR na základě víza, které lze zdarma obdržet jak na letištích, tak na pozemních hraničních přechodech. Pro obdržení takového víza musejí být splněny následující podmínky: délka pobytu nesmí překročit 14 dnů, platná rezervace v hotelu, zpáteční letenka a zdravotní pojištění na jeden měsíc pokrývající i náklady spojené s léčbou onemocnění covid-19.

Všichni čeští občané, kteří cestují na delší dobu než 14 dnů nebo účel jejich cesty je jiný než turistika (vzdělání, práce, obchod apod.) musejí žádat o elektronické vízum (https://evisa.rop.gov.om)

Počasí a klima

Klima Ománu je různorodé, s vlhkými přímořskými oblastmi a tropicky teplým suchým pouštním vnitrozemím, s celoročně vysokými teplotami. Vnitrozemské letní teploty mohou vystoupat až přes 50oC. Nejlepším obdobím pro návštěvu Ománu jsou teplotně mírnější měsíce od října do dubna. V tuto dobu se průměrné maximální teploty pohybují od 24oC do 33oC, minima jsou okolo 20oC, v říjnu jen něco málo pod 30oC. Teplota moře se pohybuje od 24oC v zimních měsících do 29oC v podzimních měsících.

Regionálně se zde objevují i monzunová období. Deště jsou však výrazně slabší než například v jihovýchodní Asii.

Slunce je velmi aktivní, až 10 hodin denně. Vlhkost vzduchu je okolo 70%.

Bezpečnost a zdraví

Bezpečnostní situace v zemi je stabilní, kriminalita je nízká, riziko teroristického útoku v zemi je nízké. Sebemenší přestupky jsou nekompromisně postihovány. Za spáchání trestného činu jsou vyměřovány velmi přísné tresty, jejichž důsledkem je vyhoštění ze země.

Extrémně tvrdé postihy jsou uplatňovány vůči prodejcům a držitelům drog, alkoholu a erotických materiálů.

Zdravotnictví je v Ománu na dobré úrovni. Převažují státní kliniky, počet soukromých zdravotnických zařízení se stále zvyšuje, ale ceny za běžné vyšetření jsou zde relativně vysoké.

Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi ČR a Ománem neexistuje. Doporučujeme uzavřít před cestou zdravotní pojištění na celou dobu pobytu.

Peníze a ceny

Platidlem v Ománu je ománský riál, zkratka na kurzovních lístcích je OMR. Riál se dělí na baisy (bz): 1 riál = 1000 baisa. Bankovky jsou v hodnotách 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1, 1/5 riálů a 100, 200, 500 bais. V oběhu jsou dva druhy bankovek, staré a nové, obojí platné. Mince jsou v hodnotách 5, 10, 20 a 50 bais

Kurz ománského riálu k české koruně se pohybuje kolem 55 – 60 Kč za 1 OMR, k dolaru cca 2,6 USD / 1 OMR. Ománský riál patří mezi nejdražší měny na světě.

Směnárny, bankomaty a platba kartou

Směnárny se nachází na letišti, v obchodních centrech nebo ve velkých městech. Kurz ve směnárně na letišti může být však až o desítky procent horší než ve směnárně ve městě.

Směnárny ve městech a obchodních centrech  mají omezenou otevírací dobu, otevírají kolem 9 ráno a zavírají kolem 20 večer. Často mívají polední přestávku přibližně mezi 12. a 16. hodinou. K výměně peněz je potřeba předložit cestovní pas.

Výměna přes americké dolary vychází obvykle podstatně výhodněji než směna přes eura či jinou měnu.

Bankomaty

Moderní bankomaty jsou skoro na každém rohu, najdete je i v malých městech třeba na okraji pouště nebo na benzínce někde uprostřed Ománu. Poplatek za výběr se řídí podle sazby vaší banky pro výběr v zahraničí. Instrukce na obrazovce bankomatu jsou vždycky i v angličtině.

Platba kartou

Placení kartou je možné ve většině obchodů a restaurací ve městech. Hotovost budete potřebovat na tržištích a u malých pouličních stánků.

Ceny

Ceny v Ománu jsou relativně srovnatelné s tím, na co jsme zvyklí u nás v České republice. Některé zboží či služby jsou lehce dražší, jiné naopak levnější.

Průměrné ceny pokrmů v restauracích jsou podobné cenám v restauracích v ČR. Výrazně se liší pouze ceny nápojů. Zatímco u nás je levné pivo a dražší nealkoholické nápoje, v Ománu je to přesně naopak. Ceny v restauracích se mohou výrazně lišit také v závislosti na tom, zda jde o podnik určený pro turisty nebo pro místní.

Alkohol je v obchodech v Ománu, stejně jako v ostatních arabských zemích, velice drahý. Ceny cigaret jsou podobné jako u nás.

Ceny dopravy jsou v Ománu příznivé. Levněji než v ČR zde vyjde především taxi. Nižší je sazba za kilometr i čekání řidiče taxi. Vyšší je pouze nástupní sazba do taxi.

Průměrné ceny potravin v ománských obchodech:

1 litr mléka:                                       40 CZK     0,71 OMR

Chléb:                                                24 CZK     0,43 OMR

Vejce (12 ks):                                    67 CZK      1,10 OMR

Láhev vína (střední kategorie):     452 CZK         8 OMR

Domácí pivo (0,5 l):                          90 CZK      1,6 OMR

Dovezené pivo (0,33 l):                   178 CZK      3,1 OMR

1,5 l balení vody:                                13 CZK     0,22 OMR

1 litr benzinu:                                 14,60 CZK    0,24 OMR

 

V Ománu je spropitné dobrovolné kolem 10 % z útraty.

Doprava v zemi

Pronajaté auto

Nejjednodušším, nejlevnějším a nejpraktičtějším způsobem přepravy po Ománu je doprava autem půjčeným v některé z ománských půjčoven. Jedná se kromě taxíků o jediný způsob, jak se dostat do oblastí v přírodě, které jsou hlavními lákadly Ománu. Některé ománské silnice obzvláště v poušti a horských oblastech jsou běžným osobním autem nesjízdné. Do pohoří Džebel Achdar je dokonce jízda autem bez náhonu na čtyři kola zakázaná a tento zákaz se kontroluje na check pointu. Doporučuje se proto zapůjčení některého auta kategorie 4×4.

Letadlo

Vnitrostátní letecké spoje v Ománu provozují dvě ománské letecké společnosti. Státní letecká společnost Oman Air a nízkonákladová společnost Salam Air. Obě společnosti létají na trase MaskatSalalá a spojení je zde tedy několikrát denně.

Autobus

Autobusová doprava na území Ománu existuje, ale není příliš rozšířená. V posledních letech počet linek přeci jen stoupá, a tak mezi největšími městy lze dopravu autobusem použít. Stejně tak fungují i autobusy MHD po Maskatu a po Salalá.

Povinné a doporučené očkování

Povinná očkování

Nejsou žádná.

Doporučená očkování

Mezi doporučená očkování patří vakcinace proti virové hepatitidě typu A, B a proti břišnímu tyfu. Před cestou je vhodné zjistit si aktuální informace o zdravotní a hygienické situaci v zemi v Centru cestovní medicíny v Praze nebo na libovolné okresní hygienické stanici.

Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců, ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.

Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní.

Ochranu proti břišnímu tyfu zajišťuje již jedna dávka vakcíny. Přeočkování se provádí při trvajícím riziku (tj. zejména cestách do rozvojových zemí) nákazy každé tři roky.

Důležitá telefonní čísla v Ománu:

Mezinárodní předvolba z ČR je 00968 bez další předvolby čísla města či oblasti.

záchranná služba/policie (tísňová linka) 9999

policie Maskat 24560099 (pro celou oblast hlavního města)

letiště Maskat 24510099

zdravotnická pohotovost: 603988, 563625

pohotovost pro dopravní nehody: 561447

informace o leteckých spojích: 24519223

ztracená zavazadla při letecké přepravě: 24519504

Zastupitelské úřady v Ománu

  • Velvyslanectví ČR v Rijádu
  • Honorární konzulát Maskat, Penthouse Floor, Building No. 433, Way 4006, Block 240, Al Gubrah, Muscat
    Telefon+968 220 350 00, linka 1111
    Fax+968 244 971 30
    E-mailconsul_muscat@outlook.com
    Vedoucí úřaduPan Qais bin Salim bin Hilal AL KHALILI
    Funkcehonorární konzul
    Konzulární působnostSultanát Omán
    Časový posun+3 hod v době zimního času
    +2 hod v době letního času
    Provozní hodiny úřadupondělí 11.00 – 13.00

    Honorární konzulát Muscat je řízen Velvyslanectvím ČR v Rijádu

Zaujali Vás informace o Chile? Podívejte se na naše zájezdy do této země