Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

 

Informace k Mexiku

Kdy nejlépe cestovat do Mexika?

Ideální čas na cestování do Mexika je od listopadu do května, tedy během období sucha. Počasí je slunečné, srážky minimální a teploty se pohybují mezi 25°- 35°C. Příjemné jsou ale i naše letní měsíce červen až srpen, kdy se sice vyskytují srážky, ale pouze krátké a jednorázové odpoledne nebo večer. Měsíce září a říjen jsou spíše obdobím dešťů.

Vízová povinnost

Občan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Spojených států mexických bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. V případě potřeby doby pobytu nad 90 dnů lze požádat Národní migrační institut o prodloužení maximálně na 180 dnů.

Při vstupu na území Mexika je nutno předložit cestovní pas ČR a vyplněnou hraniční průvodku distribuovanou v letadle nebo na příslušném hraničním přechodu. Druhý díl průvodky se odevzdává při opuštění země, kdy také migrační orgány kontrolují zda nebyla od data vstupu do data odjezdu překročena doba pobytu vízem určená.

Počasí a klima

Počasí na Yucatánu je nádherně slunečné s teplotami mezi 25 a 35°C. Průměrná teplota vody je 27°C. Počasí je zde typicky tropické, takže pokud máte rádi horko, teplou vodu a jemný vánek je pro vás tento mexický kousek Karibiku ideálním místem na dovolenou. Na dovolenou na pláže Yucatánu můžete vyrazit od listopadu do července.

Bezpečnost a zdraví

Mexiko je poměrně bezpečnou zemí pro zahraniční turisty a poloostrov Yucatán, kam nabízíme i naše cesty je destinací bezpečnou.

Nicméně určitá bdělost je na místě, protože budete stále jen turistou. Například nevybírat větší množství peněz v bližší přítomnosti cizí osoby, to samé platí i ve směnárnách. Pokud půjdete někam po setmění, berte si s sebou pouze kopii pasu (pokud máte na hotelu k dispozici trezor) a nutné peníze na noční vycházku v hotovosti. Lépe nemít debetní kartu s sebou. Ani žádné cennosti jako dražší hodinky atd.

Mexiko je zdravotně poměrně bezpečná země. Není zde pro cestovatele povinné žádné očkování ani se tu nevykytují nějaké nebezpečné nemoci. Hygienické normy jsou v Mexiku velmi různé i když obecně se člověk setká i u pouličních prodejců s překvapivě vysokým hygienickým standardem.

V Mexiku je dobré pít pouze balenou vodu. Stejně tak není příliš vhodné pít nápoje s ledem. Většina léků v Mexiku není na předpis (ačkoliv je to na nich často napsáno) a lze tedy takto často koupit i antibiotika, i když je vždy lepší se v takovém případě poradit s lékařem.

Peníze a ceny

V Mexiku je obecně levněji než v České republice, ale záleží nejen na místě, ale i na zboží, které budete chtít kupovat. Jídlo bývá srovnatelné s Českou republikou, suvenýry a řemeslné výrobky místních obyvatel jsou skutečně levné, dražší jsou značkové a dovážené věci, elektronika nebo luxusní restaurace.

V bankách není možné směnit peníze. Místní měnu je možné vybrat z bankomatů, které jsou všeobecně dostupné, ale ne všechny karty českých bank jsou kompatibilní se všemi bankomaty. Lépe než bankomaty fungují platby kartou. V menších městech a menších obchodech se může stát, že vám budou účtovat poplatek za platbu kartou 5-10% z ceny. V Mexiku nejsou zvyklí na identifikaci pomocí PIN, budou vás v některých obchodem žádat o doklad se jménem a fotografií pro identifikaci. Směnárny nejsou příliš běžné, obecně je najdete pouze na letišti a ve větších městech. V některých oblastech, zejména na Mayské riviéře se akceptuje platba v dolarech.

Doprava v zemi

V Mexiku existuje zejména letecká a pak autobusová doprava. Pokud se přesunujete na delší vzdálenost, velmi často se vyplatí cesta letadlem. I na poslední chvíli se dá sehnat letenka za rozumnou cenu často nižší než cesta autobusem.

Autobusy jsou v Mexiku rozdílné, ale průměrně dobré kvality. Kromě standardních dálkových autobusů, kde je vždy klimatizace a záchod, některé společnosti nabízejí i luxusnější autobusy s většími sedadly, sluchátky (v standardních busech se video pouští nahlas do éteru), odděleným záchodem pro muže a ženy, jídlem na cestu a velkým místem na nohy. Cena autobusů je výrazně dražší než v České republice a na většinu míst jezdí ve frekvenci několikrát denně.

Cestování autem: Kvalita silnic je v Mexiku horší. Obecně platí, že silnice a dálnice, které jsou placené jsou v lepším stavu, než ty neplacené. Problematické jsou některé úseky kvůli dírám v silnici. Autem lépe v noci necestovat mimo dálnice. Mexičani nemusí pro získání řidičáku absolvovat autoškolu a žádná pravidla na silnici se zde nedodržují.

Jídlo a pití

Mexická strava patří k velmi zdravým kuchyním, jejíž základ tvoří zelenina, luštěniny a ovoce. Bez nadsázky můžeme říci, že je mexická kuchyně velmi pestrá, aromatická, pikantní a proměnlivá.

K většině pokrmů se podávají tortilly, velmi tenké kukuřičné placky z nekynutého těsta, které jsou jakousi alternativou chleba. Tortilly se plní zeleninovou směsí, jejíž základ tvoří především rajčata, fazole, papriky a libové hovězí maso. Z přeložených tortill, jejichž tvar se podobá mušlím, se připravuje oblíbené mexické pečivo, tzv. tacos, které se plní rajčatovo-paprikovou směsí a hovězím či kuřecím masem. Před jídlem se podávají tolik populární kukuřičné chipsy, které známe pod názvem nachos. Jejich nezbytnou součástí jsou nejrůznější druhy omáček, nejčastěji se však namáčejí do ostré salsa omáčky, která se připravuje z pálivých jalapeno papriček.

K nejoblíbenějším a tradičním mexickým nealkoholickým nápojům patří tzv. atole, což je nápoj připravený z rozvařené kukuřičné hmoty, promísený vodou, může být osolen nebo doplněn ovocnou příchutí. Nápoj se popíjí během celého dne, dokáže osvěžit a posílit unavený organismus.

Mexičané milují horkou čokoládu, kterou ochucují velkou dávkou medu, vanilkou, pálivým chilli a novým kořením. Z horkých nápojů je velmi oblíbená káva, která se podává s meltou skořicí, nastrouhanou vanilkou nebo rozdrceným kardamomem.

K světově nejznámějším mexickým alkoholickým nápojům patří samozřejmě tequila, jejíž způsob pití je povznesen na tradiční rituální obřad. Nápoj se pije se solí a citrónovou šťávou, láhev tequily mezcal odmění svého posledního pijáka velmi šťavnatou housenkou.

Zaujali Vás informace o Mexiku? Podívejte se na naše zájezdy do této země