Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Top
 

Informace ke Kostarice

Aktuální vstupní podmínky do Kostariky:

– Není nutný PCR test ani karanténa

– PCR test nebo antigenní test vyžadují letecké společnosti z důvodu letištního tranzitu v Německu, Holandsku, Francii apod. Přesné požadavky ohledně PCR / antigenního testu vám poskytneme s ohledem na vaši leteckou společnost a tranzitní letiště

– Cestovní zdravotní pojištění kryjící i případné výlohy léčby C19 nebo nařízené karantény V Kostarice, výše krytí min.20.000 USD na léčebné výlohy a 2.000 USD na ubytování v karanténě

– Vyplnění zdravotního formuláře max.48 hod před odletem https://salud.go.cr/ – úspěšná registrace a přiložení dokladu o cestovním zdravotním pojištění vygeneruje QR kód, který je nutný pro vstup do Kostariky

Kdy nejlépe cestovat do Kostariky?

Pro návštěvu Kostariky je ideální období od října do dubna, tedy tzv.období sucha. Což úplně neplatí pro oblasti deštných pralesů, kde je vlhko a prší celý rok.

Období mezi květnem – zářím, tzv.green season je také vhodné pro návštěvu Kostariky. V některých oblastech o něco více prší, nicméně se nejedná o období dešťů, jak ho známe například z Amazonie. Teploty jsou příznivé během celého roku, průměrně mezí 24 – 29°C a i během „zelené sezóny“ po dešti vysvitne slunce. V tomto období pouze nedoporučujeme cesty vlastním pronajatým autem do odlehlých hor, kde nejsou asfaltové silnice a cesty tak mohou být během deště obtížně sjízdné. Hodně záleží na oblasti kde se budete v Kostarice pohybovat. Úplně jiné podnebí je v horách v oblasti Monteverde a jiné bude na plážích Karibiku. V běžných turistických destinacích není se sjízdností problém ani když prší.

Teploty jsou během celého roku poměrně konstantní a nejdůležitější faktor, který je ovlivňuje, je nadmořská výška. V hlavním městě San José je tzv.„věčné jaro“. Nejnižší teploty jsou zde 15°C (především v noci) a nejvyšší dosahují okolo příjemných 26°C. Počasí na pobřežích je mnohem teplejší – karibské pobřeží má průměrné teploty 21°C v noci a přes 30°C ve dne a pacifické pobřeží je ještě o 2 až 3°C teplejší. Průměrné teploty ve výšce kolem 3000 m. nad mořem se pohybují okolo 10°C.

Vízová povinnost

Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza (nevýdělečný pobyt).

Pro občany ČR je minimální délka platnosti pasu 1 den po datu plánovaného opuštění území Kostariky. Dále se předkládá doklad o způsobu vycestování (např. zpáteční letenka nebo jízdenka) a finanční prostředky ve výši 100 USD na každý měsíc pobytu.

Počasí a klima

Kostarika je tropická země, která má dvě sezóny: suchou a „zelenou“. Suchá sezóna trvá přibližně od listopadu do konce dubna a „zelená“ je ten zbytek roku, tedy od května do října, kdy trochu více prší, nicméně se nejedná o celodenní ani několikadenní deště v kuse.

Během „zelené“ sezóny můžete očekávat déšť hlavně během odpoledne, obvykle dopoledne bývají suchá a slunečná. Oblast Karibiku, pobřeží na této straně Kostariky je velice vlhké během celého roku.

Je dobré ale vědět, že s deštěm se zde neochlazuje, jak jsme zvyklý z našich končin. I větší déšť je zde celkem příjemnou záležitostí, je teplý a tak vám ani nevadí že moknete…navíc po dešti se ihned objevuje slunce. Deštivá sezóna může být problémem pouze ve směru dostupnosti některých lokalit, kde se rozbahní silnice a některá auta zde pak nemohou projet, silnice se někdy zablokují a vyproštění trvá delší dobu.

Pokud budete při cestování využívat zdejší organizované tours (ať sdílené s dalšími turisty nebo privátní, ceny nejsou příliš rozdílné), tak se vůbec nemusíte obávat, místní jsou připraveni na svůj terén a mají potřebná auta do míst kam vás povezou.

Nejlepší variantou jsou předem zajištěné okruhy https://www.reinatravel.com/destinations/kostarika/, kdy jste vyzvedáváni přesně na čas přímo ve vašem hotelu a zavezeni opět přímo do dalšího vašeho hotelu v následující destinaci. Nikde nečekáte, nehledáte pick up pointy, ani neztrácíte čas hledáním a plánováním cesty jako u cestováním s pronajatým autem.

Příjezd a odjezd do/ze země

Do Kostariky se vstupuje nejčastěji z mezinárodního letiště Juan Santamaría, které leží 17km od hlavního města San José. Dvě příjezdové cesty vedou z Panamy, Sixaola nebo Paso Canoas. A další vede z Nicaraguy, Peňas Blancas.

Je velice složité a díky byrokracii střední Ameriky téměř nemožné pro turistu cestovat mezi sousedními zeměmi s jedním pronajatým autem. Pokud zvažujete pronájem auta v Kostarice, vězte, že auto musí zůstat v Kostarice. V další zemi si budete muset vyřídit pronájem auta znovu.

Mezi sousedními zeměmi je možné cestovat letecky, pokud máte na vaší cestu omezený čas a chcete poznat co nejvíce, je to ideální a dostupný způspb. Je zde několik místních leteckých společností, např.Sansa nebo Natur Air, které vám za velice dostupné tarify nabídnou přelet vzdálenosti na kterou byste v autobuse potřebovali celý den. Tarify se pohybují již od 49 usd za osobu a jednu „one way“ cestu. Při koupi letenky si dejte pozor na správné uvedení skutečnosti, že nejste residentem Kostariky. Residenti mají přelety ještě levnější, ale vy byste museli doplácet na letišti ještě vyšší částku, je tedy výhodnější na internetu zakoupit ten správný tarif.

Další možností cestování po Kostarice jsou autobusy. Jsou  na velice slušné úrovni, moderní, s klimatizací, někdy i TV, polohovací sedačky jsou u dlouhých přejezdů samozřejmostí. Mezi největší společnosti patří TicaBus, která vám umožní nejrůznější spojení po Kostarice a také vás dopraví do/z sousední Panamy a Nicaraguy.

Bezpečnost a zdraví

Na ulicích, plážích a jinde se běžně za bílého dne okolo vás neděje nic znepokojujícího. Kostarika je vcelku bezpečná a civilizovaná země. Nicméně určitá bdělost je na místě, protože budete turistou. Například nevybírat větší množství peněz v bližší přítomnosti nějaké cizí osoby, to samé platí i ve směnárnách. Pokud se necítíte jistě, nedělejte to, jděte jinam nebo přijďte později.

Trochu jiná situace může být po setmění a to hlavně opět v odlehlejších místech, prázdná ulice prázdná pláž apod. Největší kriminalita je každopádně v San José. Dále pak některé zóny Karibiku. Bezpečnější je oblast Pacifiku a hor.

Pokud tedy půjdete někam po setmění, berte si s sebou pouze kopii pasu (pokud máte na hotelu k dispozici trezor) a nutné peníze na noční vycházku v hotovosti. Lépe nemít debetní kartu s sebou. Ani žádné cennosti jako dražší hodinky atd.

Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale naprosto placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka.

Pokud byste se náhodou stali obětí nějakého přepadení, odevzdejte vše, co chtějí. S největší pravděpodobností to budou pouze zloději, kteří vám nechtějí ublížit.

Peníze a ceny

Kostarika je země turisty velice oblíbená a bankomaty jsou běžně dostupné. Ve větších městech je bankomatů mnoho, v mnoha pobočkách větších i menších bank, v obchodních centrech a poblíž dalších důležitých míst (letiště, autobusová nádraží atp.). Bankomaty jsou obvykle ve španělštině a zároveň v angličtině, někdy i v dalších jazycích jako italština a němčina.

Kreditní a debetní karty jsou akceptovány. Ale hlavně ve větších městech, supermarketech, v půjčovnách aut a ve větších hotelech. K platbě kartou bývá připočítáván poplatek 7-12% z placené částky (dost nevýhodné, lépe tedy mít hotovost). Na venkově, na plážích, v Národních Parcích, v občerstveních (jídelnách) nazývaných „Soda“, barech apod.vám karty akceptovat nebudou.

Směnáren je v Kostarice velké množství, vymění vám i v každém hotelu, lodgi, avšak výhodnost kurzu může být rozdílná. Obecně by se dalo říci, čím odlehlejší směnárna, tím nevýhodnější kurz. Proto je ideální vyměnit či vybrat peníze hned po příletu na letišti a dále pak příležitostně během cesty ve větším městě, tak abyste u sebe měli vždy hotovost okolo 100-200 usd, která se rovná 50.000 – 100.000 CRC (kostarický kolón). Všude se dá zaplatit i dolary. Každopádně je lepší mít u sebe kostarické kolóny, bankovky nižších hodnot a nebo alespoň dolarové bankovky nižších hodnot. Snížíte tak riziko, že by vám obchodník třeba na koupi obyčejné lahve vody „nemohl“ vrátit potřebnou hotovost.

Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale naprosto placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka. Krádeže zde jsou běžné asi tak jako všude jinde a přirozeně více jsou tomuto riziku vystaveni turisté, kteří neznají triky místních a je snadné jejich pozornost upoutat, odlákat jinam. Většinou se jedná o krádež tzv. „z příležitosti“, nikoliv o násilné přepadení.

Rozdílné ceny budete moci pozorovat v hlavním městě San José, kde jsou celkově vyšší a také na plážích. Nížší ceny jsou naopak v horách a odlehlejších místech země.

Vyplatí se stravovat v tzv.Sodas, což jsou jednodušší restaurace, které nemají povolení k prodeji alkoholu. Ve skutečných restauracích se prodává i alkohol, ale restaurace jsou dražší než Sodas.

Jídlo v Sodas:

Snídaně = 3-5 usd

Oběd = 5-7 usd

Večeře = 7-10 usd

Orientační ceny v supermarketu:

Lahev vody 1l = 1 usd

Mleko 1l = 0,9 usd

Pivo v plechu = 2 usd

Opalovací krém = 14 usd

Spray tipu „Repelent“ = 8 usd

Ubytování:

Hostely (společné koupelny, pokoj sdílený i s dalšími turisty) = 5-15 usd / osoba / noc (bez snídaně)

Hotely 3* se snídaní = 20 – 50 usd / osoba /noc

Hotely 4* se snídaní = 30 – 70 usd / osoba / noc

Někdy i 3* hotel může být dražší než 4*. Cena záleží na poloze hotelu, nejen na jeho vybavení. Některý 3* hotel může ležet v poptávané lokalitě s výhledem na pláž a poblíž dalších aktivit (Národní Park, canopy, vodní sporty atd) a i přes své nižší zařazení do kategorie 3* může být lehce dražší než některý výborně vybavený hotel 4* s recepcí 24/7, minibarem, půjčovnou aut, ale ležící v odlehlejší a méně atraktivní zóně.

Kostarika je plná tzv.lodgí, což jsou menší, většinou rodinné hotýlky, také většinou nemají nikde uvedenou oficiální kategorizaci, ale obecně by se dalo říci, že spadají do 3*. Lodge nebo eco-lodge je to co byste právě v Kostarice neměli minout! K tomuto ubytování patří tropické zahrady, někdy jsou tyto lodge situovány přímo v džungli.  Jsou stavěny ze dřeva, kamene a dalších čistě přírodních materiálů, místo okenic zde najdete pouze sítě proti hmyzu. Lodge jsou zárukou jakéhosi splynutí vás a přírody, džungle. Poslech zvuků neuvěřitelného množství zvířat, pozorování nekonečného množství barev oblohy, vůně tropických rostlin a chuť exotického ovoce, které se zde běžně podává jako poděkování za váš pobyt…to vše vás prostoupí takovým způsobem, že zapochybujete, zda už nejste v ráji.

Doprava v zemi

Po Kostarice se můžete dopravovat nejrůznějšími, každý má své výhody a nevýhody.

Pronajaté auto – skvělý způsob cestování, pokud jste trochu dobrodruzi, nevadí vám občas hledat cestu a projíždět neupravenými cestami. Benzín zde stojí okolo 22 czk/litr. Je lepší si pronajímat 4×4 auta. Také je lepší se vždy ujistit, na co vše se vztahuje pojištění auta zahrnuté v tarifu pronájmu. Většinou se jedná pouze o velice základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Slušnější autopůjčovny vás na to upozorní a doporučí vhodné připojištění.

Autobusy – velká autobusová síť celkem dobře propojuje Kostariku a i tímto způsobem můžete cestovat kam se vám zlíbí. Ale budete muset více plánovat, zjišťovat kam a které autobusy jedou v jaké dny, protože někam se jezdí třeba jen 1x týdně a pokud máte vytoužené bod A + B, odkud kam cestovat, je možné, že budete muset přestupovat, někde třeba i strávit noc a celkově strávíte dost času na cestách, protože silnice jsou v celkem špatném stavu, jezdí se pomalu, kvůli nehodám jsou zablokované cesty a odklizení může trvat dlouho. Obecně jsou autobusy moderní, s polohovatelnými sedadly na delší trasy, s klimatizací. Na kratší trasy (např.1-3hod) se může jednat o starší autobus s pevnými sedadly.

Soukromé a sdílené transfery – ideální varianta cestování. Soukromé transfery se vám vyloženě vyplatí pokud cestujete jako skupinka již od 4 osob výše. Další možností jsou sdílené transfery, které zařizují místní cestovní agentury, ale můžete si tyto transfery zarezervovat již z Prahy, minibusy se naplní turisty, kteří požadovali určitý přejezd. Vzhledem k propracovanosti cestovního ruchu v Kostarice jsou tyto transfery výborně organizované, za dostupnou cenu a řidiči se informují o problémech na trase a mohou případný problém objet jinudy (řidič linkového autobusu to udělat nemůže).

Letadlo – místní přelety jsou velice vyhledávaným způsobem dopravy, protože jsou za dostupné ceny (one way od 49 usd za osobu) a ušetří mnoho času na silnicích. Místní společnosti jako Sansa nebo NaturAir vám prostřednictvím svých webů nabízí nákup letenky. Pouze věnujte pozornost uvedení skutečnosti, že nejste rezidentem Kostariky (zaškrtávací políčko v průběhu rezervace letenky na webu), abyste pak nemuseli doplácet přehnanou částku na letišti před odletem. Za nižší (rezidentský) tarif vás do letadla nepustí.

Jídlo a pití

Vyplatí se stravovat v tzv. Sodas, což jsou jednodušší restaurace, které nemají povolení k prodeji alkoholu. Ve skutečných restauracích se prodává i alkohol, ale restaurace jsou dražší než Sodas.

Mezi kostarické speciality patří:

Gallo Pinto – typická snídaně, rýže, fazole s cibulí a kořením opečené na oleji. K tomu míchaná vajíčka. Dále se k této snídani podavají tortillas a sour cream.

Casado – typický oběd, rýže, fazole, plátanos (druh banánů), dušená zelenina a dále maso nebo ryba.

Empanadas – taštičky plněné mletým masem nebo sýrem. Díky použitému koření chutnají pokaždé jinak (doporučeno ochutnat).

Tamales – kukuřičná taštička plněná masem zabalená do banánového listu a uvařena.

Rýže s krevetami a dalšími plody moře nebo rýže s masem, kuřecím masem.

Olla de carne – hovězí maso s větším množstvím různé zeleniny jako jsou sladké brambory, mrkev, kukuřice. Vždy s rýží.

Batido – nápoj vyrobený z čerstvého tropického ovoce jako je mango, papája, ananas a to mixováno buď s vodou nebo s mlékem či jogurtem, máte na výběr.

Rýže s mlékem – typ rýžového pudingu, častý místní dezert

Tres leches – šťavnatý měkký koláč se šlehačkou, velice sladký.

Povinné a doporučené očkování

Žádné povinné očkování.

Žlutá zimnice

Očkování se doporučuje cestovatelům, kteří plánují pobyt v oblasti venkova a nimo rekreační oblasti. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.

Mezinárodní průkaz (certifikát) očkování proti žluté zimnici se požaduje od cestovatelů přijíždějící z výchozí nebo tranzitní země s endemickým výskytem žluté zimnice.

Hepatitida A

Očkování se doporučuje turistům, kteří plánují pobyt mimo rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Břišní tyfus

Očkování se doporučuje turistům, kteří plánují pobyt mimo rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Vzteklina

V Kostarice vzteklina ještě stále představuje jisté nebezpečí, proto se doporučuje preventivní očkování proti vzteklině, ale pouze pouze cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt.

Malárie

Riziko malárie je zde velmi nízké. Malé riziko přetrvává v oblastech provincie Limon.
Hlavní období výskytu: leden-prosinec

Tetanus

Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Zkontrolujte si stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny. Byla-li poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.

Spalničky
Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.

Zaujali Vás informace o Kostarice? Podívejte se na naše zájezdy do této země