Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Top
 

Informace ke Kolumbii

Kdy nejlépe cestovat do Kolumbie?

Klima Kolumbie je tropické podél pobřeží a východních plání, ale chladnější v horách. Když se podíváme podrobněji, uvidíme tropické deštné pralesy, savany, stepi, pouště a hory – vše má své vlastní teplé nebo chladné klima.

Nejlepší měsíce k návštěvě Kolumbie jsou prosinec, leden a únor. Doporučit lze také říjen a listopad a potom březen a duben, kdy je stále dobré počasí k cestování a zároveň je nižší sezóna a méně turistů. Období sucha se mohou lišit v závislosti na části země.

Vízová povinnost

Občané ČR, držitelé turistických pasů nepotřebují od 10. února 2004 k cestě do Kolumbie vízum. Maximální doba pobytu na území Kolumbie je 90 (turistika) – 180 (speciální případy) dnů v jednom kalendářním roce, obvykle je na letišti uděleno do pasu razítko povolující setrvat v Kolumbii po dobu 30 dní, poté je nutno žádat o prodloužení povolení k pobytu cizineckou policii (DAS).

Požadované doklady pro vstup do Kolumbie:

  • cestovní pas platný minimálně 6 měsíců s nejméně třemi volnými stránkami
  • zpáteční letenka
  • v případě cestujících za jiným účelem než turistickým, pak navíc doklad potvrzující účel pobytu (např. zvací dopis kolumbijské firmy)

Počasí a klima

Kolumbie leží blízko rovníku a v tropickém podnebném pásmu, kde tyto fakty zaručují velmi výraznou rozmanitost podnebí. Na počasí i teploty má vliv také nadmořská výška, vlhkost, vítr a srážky. V Kolumbii jsou tři klimatické části, jimiž jsou horká území, která se vyskytují na východě podél pobřeží i v rovinách, ta chladná část se objevuje v horských pásmech a zbytek země je v oblasti mírné části klimatického podnebí.

Teplé oblasti

80 % země leží 1 000 metrů nad hladinou moře. Tato oblast je charakterizována teplým a slunečným počasím. Průměrné teploty se pohybují okolo 25 stupňů z čehož těží zejména pobřežní oblasti, kam se vydávají turisté z celého světa.

Mírné oblasti

Ti z vás, kteří směřují do míst s nadmořskou výškou 1 000 – 2 000 metrů, se budou těšit mírnému podnebí s příjemnými teplotami vhodnými k sportovním aktivitám, prozkoumávání země a dlouhým pěším túrám. Obvyklé teploty se pohybují od 17 – 24 stupňů.

Chladné oblasti

Chladnějšímu podnebí se nevyhnete zejména v horských oblastech nad 2 000 metrů nad mořem. Tyto hornaté oblasti zabírají pouze 2 % země. Průměrná teplota se tu pohybuje pouze okolo 6-12 stupni. Jsou zde typické mrazivé větry, nízké srážky a časté sněžení.

Srážky

Úhrn srážek je největší u pobřeží Tichého oceánu a v centrální části Kolumbie. Naopak minimální srážky jsou v severní části. Země nabízí období sucha i dešťů, které jsou závislí na položení regionu. Andský region střídá dvě období dešťů a dvě sucha.

Bezpečnost a zdraví

Kolumbie je zemí, o které koluje velké množství předsudků, co se bezpečnosti týče a spousta cestovatelů si tak před cestou do této země nutně klade otázku, jak je tu bezpečno. Divoká minulost země, plná střetů drogových kartelů s vládními složkami, řádění levicových guerrill a únosů turistů, na dlouhá léta Kolumbii zaškatulkovala mezi země, kterým je lepší se vyhnout. Situace se ale radikálně změnila a Kolumbie už zdaleka není tím, čím bývala, což je patrné na přílivu turistů do země. Zatímco v 90. letech 20. století Kolumbii navštívilo jen několik desítek tisíc turistů, v roce 2012 to byly čtyři milióny. Změny přinesla politika bývalého prezidenta Álvara Uribeho, který rozprášil drogové kartely, bezpečnostní situace se také zlepšila poté, co byla podepsána mírová dohoda mezi vládou a rebely z organizace FARC.

Stejně jako v dalších zemích je třeba dodržovat obecně platné zásady bezpečného cestování. Většina turisticky atraktivních míst se nachází v bezpečných oblastech, se silnou policejní a vojenskou přítomností. Vojáky v uniformách potkáte doslova na každém kroku a při cestách autobusem po Kolumbii se pravděpodobně setkáte s mnoha silničními kontrolami, kterým budete muset ukázat své doklady.

Nedoporučujeme pouze navštěvovat oblasti poblíž hranice s Venezuelou a chudinské čtvrti velkých měst. Obecně nikdy není vhodné dávat na odiv luxusní šperky, drahé hodinky či velké částky peněz.

Peníze a ceny

Co se týče cen, dá se Kolumbie považovat za jakýsi jihoamerický průměr. Není tu tak levně, jako v Bolívii a Ekvádoru, ani draho, jako třeba v Chile nebo Argentině. Dražší jsou turistická místa jako Bogotá, Cartagena a pobřeží Karibiku nebo ostrov San Andrés, v odlehlejších a turisty málo navštěvovaných místech je cenová hladina nižší. Ceny za ubytování a další turistický servis se zvyšují zejména od poloviny prosince do února a v období Velikonoc.

Jídlo

Za „menu del día“ v rodinných podnicích byste měli dát okolo 10.000 COP, občerstvení u pouličního stánku vyjde ještě levněji a empanáda nebo arepa vás tady vyjde jen na 2.000-3.000 COP. Za oběd v místní restauraci dáte zhruba 15.000-30.000 COP. Láhev piva vás bude stát 3.000 COP v supermarketu a 6.000 COP v restauraci. Levná je i nabídka exotického ovoce na místních trzích.

Vstupy do Národních parků

Cizinci platí více než Kolumbijci. Ceny za exkurzi po kávových plantážích začínají zhruba na 15.000 COP. Vstupné do národních parků se různí, některé jsou zdarma, v jiných se vybírá poplatek od 30.000 do 60.000 COP. Ceny za rafting na řece Chicamocha (cca 2 hodiny) začínají zhruba na 160.000 COP.

Orientační ceny
  • empanáda, cca 3.000 COP
  • káva, 1.000 COP
  • ovocný džus u pouličního stánku, 2.500-3.500 COP
  • láhev balené vody, 1.500-3.000 COP
  • lokální pivo v supermarketu, 3.000 COP
  • taxi z letiště do centra Bogoty, 15.000-30.000 COP
  • jízda metrem v Medellínu, 2.000 COP
Výměna peněz, bankomaty, platby kartou

Peníze (nejlépe dolary) je možné vyměnit v bankách nebo směnárnách (casa de cambio). Peníze je možné vyměnit také na ulici, což ale není úplně ideální volba, protože můžete narazit na podvodníky, kteří vám podstrčí padělané bankovky nebo mají pančované kalkulačky, na kterých vám spočtou a ukážou nižší sumu, než která odpovídá skutečnosti.

Bankomaty jsou hojně rozšířené především ve velkých městech, jako je Bogotá, Medellín nebo Cartagena, ve většině z nich je však možné vybrat jen limitovanou částku (cca 800.000 COP), přičemž poplatek za výběr se pohybuje kolem 4.000 COP. Nejlepší bankou na výběr peněz je Banco Colombia, jejíž bankomaty si neúčtují extra poplatky. V menších městech a na vesnicích nemusí být bankomat žádný, proto se před cestou do těchto míst předzásobte hotovostí.

Ve většině restaurací, kaváren, supermarketů, hotelů a obchodů lze bez problémů zaplatit kreditní kartou. Někdy je ale použití karty zpoplatněno, a to až do výše 5%, proto je lepší se před zaplacením kartou zeptat nebo platit v hotovosti.

Doprava v zemi

Turistická doprava

Naše cestovní kancelář vám zajistí nejpohodlnější a nejbezpečnější dopravu v zemi. Podle vaší preference může být doprava sdílená nebo privátní.

Sdílenou turistickou dopravu zajišťujeme formou shuttlů „door to door“. Budete vyzvednuti ve vašem hotelu a zavezeni opět do vašeho v další destinaci. Nehledáte žádné „pick up pointy“ ani cestu na hotel. Doprava funguje na čas, je zajišťována klimatizovanými minivany, často s wifi. Řidič mluví anglicky a pokud jsou během přejezdu plánovány i zastávky na turistických místech, je samozřejmostí přítomnost anglicky mluvícího průvodce během celé cesty. Tento způsob dopravy je třeba rezervovat s předstihem, máte tak zajištěnou dopravu během celého vašeho pobytu v Kolumbii. Ve sdílených shuttlech cestuje spolu s vámi obvykle dalších 5-8 mezinárodních turistů.

Privátní doprava je alternativou ke sdíleným shuttlům a to především pokud si chcete zastávky během přejezdů organizovat naprosto podle své vlastní představy, stejně tak je plně flexibilní čas odjezdu. Doprava je zajištěna minivanem či osobním autem (dle počtu klientů, množství zavazadel apod.) s klimatizací, řidič vždy mluví min.anglicky. Můžete mít s sebou na cestu k ruce také místního anglicky mluvícího průvodce, pokud budou na trase turistické zajímavosti, kde ho bude třeba. Byť se jedná o privátní dopravu, je levnější a bezpečnější než taxi přímo na místě. Nutné rezervovat předem souběžně s itinerářem cesty.

Letadlo

Je to nejjednodušší způsob, jak překonat obrovské vzdálenosti mezi velkými městy v Kolumbii. Nedávný výskyt nízkonákladových leteckých společností jej zpřístupnil a může být rozumným způsobem cestování, pokud si zarezervujete včas. Téměř všechna města mají letiště, stejně jako mnoho menších a odlehlejších měst.

Ačkoli pro stejnou trasu je letadlo obvykle dražší než autobus, rozdíl v ceně za letadlo bývá při rezervaci s předstihem někdy jen minimální, zejména na nejrušnějších a nejdelších trasách.

Autobus

Hlavní prostředek pohybu po Kolumbii spojuje téměř kdekoli v zemi: od přeplněných autobusů (taxíky nebo sdílené minibusy) až po pohodlné dálkové klimatizované autobusy. Autobus je hlavním dopravním prostředkem mezi městy a zasahuje prakticky všude. Většina meziměstských autobusů na dlouhé vzdálenosti má pohodlnější sedadla než ta, která se běžně vyskytují v letadlech, a noční autobusy mají někdy business třídu s většími sedadly. Nyní je zcela normální, že nejlepší mají také WiFi.

Taxi

Taxíky jsou levné, praktické a ve městech se obvykle nacházejí všude. Někteří taxikáři nezapínají taxametr a je potřeba se na ceně domluvit předem.

Můžete si také pronajmout taxi na delší vzdálenosti. Je to praktické, pokud chcete navštívit místa v blízkosti velkých měst, která nejsou obsluhována městskou dopravou, ale jsou příliš blízko k použití dálkového autobusu. Ve velkých městech si můžete také pronajmout taxi na hodinu či několik hodin, což je dobrý způsob jak pohodlně realizovat návštěvu města.

Jídlo a pití

Kolumbijská kuchyně je velmi různorodá a závisí na regionech. Kolumbie není právě rájem pro vegetariány, kolumbijská strava obsahuje hodně masa. V pobřežních oblastech najdete ryby a mořské plody, které jsou často připravovány s omáčkou z kokosového mléka. Nabídka čerstvého ovoce je ohromující a o mnohých odrůdách jste pravděpodobně nikdy předtím neslyšeli.

Za vyzkoušení určitě stojí populární gunábana, z níž se připravují čerstvé smoothie. Většina pokrmů se podává s rýží, fazolemi, brambory nebo jukou. 

Typické pokrmy:

Ajiaco: vydatná kuřecí polévka se dvěma či třemi druhy brambor, kukuřicí, zakysanou smetanou, avokádoem a guasca. Guasca je speciální bylina, která se pěstuje po celé Americe a dává polévce svou výraznou chuť.

Arepa: základním příloha k jakémukoliv kolumbijskému jídlu. Je to chléb z kukuřičné mouky.

Arroz con Coco: je běžnou přílohou na karibské pobřeží Kolumbie. Bílá rýže vařená v kokosovém mléce s vodou, solí a cukrem.

Bandeja Paisa: obrovská směs jídla skládájící se z grilovaného steaku, smažené vepřové kůže, chorizo klobásy, rýže, červených fazolí, sázeným vejcem, avokádem a sladkých banánů. Je to pravděpodobně národní jídlo z Kolumbie. 

Empanadas: smažené pečivo plněné buď hovězím, kuřecím masem, sýrem, rýží, koriandrem.

Lechona: je typický pokrm z oblasti Tolima a skládá se z celého prasete na rožni, plněného rýží, hrachem, cibulí a kořením, které se vaří po dobu deseti hodin v hliněné peci. 

Morcilla Rellena: jelítko, obvykle se podává grilované nebo smažené.

Pandebono: druh chleba z kukuřičné mouky, sýra a vajec. Konzumuje se teplý, hned po vyndání z trouby. 

Patacones: ze zelených banánů, vypadá jako zmáčknutá placička, která se smaží v rostlinném oleji.

Tamales: vařené kukuřičné těsto plněné kuřecím masem a zeleninou zabalené v banánovém listu. 

Aguardiente: pálenka z cukrové třtiny s příchutí anýzu.

Chicha: jedná se o typický nápoj původních obyvatel jihoamerických And. Většinou je vyroben z fermentované kukuřice, někdy z ovoce. 

Důležitá telefonní čísla

Policie – Hasiči – Ambulance: 123

Dálniční asistence: 767

Zastupitelské úřady

Velvyslanectví Kolumbie ve Vídni

Stadiongasse 6-8/15, A-1010 Viennatel: 00431-405 42 49, 406 44 46, fax: 00431-408 83 03, email: eaustria@cancilleria.gov.co, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-13:00.

Velvyslanectví České republiky v Bogotě

Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602, 110221 Bogota, tel: +57 1/742 9142, fax: +57 1/742 9164, email: bogota@embassy.mzv.cz, web: www.mzv.cz/bogota, diplomatická působnost pro Kolumbii, Panamu a Kostariku, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 8:30-17:00.  

Honorární konzulát ČR v Bucamaranze

Carrera 34 No. 10-49, oficina 606, edificio Torres Rovira Plaza, Bucaramanga, tel: +57-7-6424165, email: bucamaranga@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro obvody Santander, Norte de Santander, Arauca, Casanare a Vichada, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-12:00, 15:00-17:30.  

Honorární konzulát ČR v Medellínu

Calle 50 No. 42-54, Medellin, tel: +57-4-2393333, fax: +57-4-2397062, email: medellin@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro obvody Antioquia, Caldas, Chocó, Quindío, Risaralda, provozní doba úřadu: (Po,St,Pá) 9:00-12:00.  

Honorární konzulát ČR v Cali

Calle 13 No. 27 A 05 ACOPI, Yumbo, 760502 Cali, tel: +57-3004123851, fax: +57-2-6658271, email: cali@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro Valle del Cauca, Cauca, Nanriňo, Huila, Caquetá, Putumayo, provozní doba úřadu: (Po-Pá) 9:00-12:00.  

Honorární konzulát ČR v Barranquille

Calle 76 # 57-44, Local 9, Barranquilla, tel: +57-5-3533452, fax: +57-5-3533452, email: barranquilla@honorary.mzv.cz, konzulární působnost pro obvody Atlántico, Magdalena, Guajira a César, provozní doba úřadu: (Po,St,Pá) 9:00-12:00.

Zaujali Vás informace o Kolumbii? Podívejte se na naše zájezdy do této země