Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

 

Informace k El Salvádoru

Kdy nejlépe cestovat do El Salvádoru?

Pro návštěvu El Salvadoru je ideální období od října do května, tedy tzv.období sucha, kdy je v zemi obecně nižší vlhkost a méně dešťů. Což úplně neplatí pro oblasti deštných pralesů, kde je vlhko a prší celý rok.

Pokud se rozhodnete navštívit El Salvador v období dešťů, tedy v květnu – září, počítejte s tím, že  vám může pršet i několikrát denně a některé dny dokonce i po celý den, záleží hodně i na oblasti, kde se zrovna budete v El Salvadoru pohybovat.

Teploty jsou během celého roku poměrně konstantní a nejdůležitější faktor, který je ovlivňuje, je nadmořská výška. Počasí na pobřežích je mnohem teplejší – pobřeží Atlantiku má průměrné teploty 21°C v noci a přes 30°C ve dne a pacifické pobřeží je ještě o 2 až 3°C teplejší. Průměrné teploty ve výšce kolem 2500 m. nad mořem se pohybují okolo 15°C.

Vízová povinnost

Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do El Salvadoru na dobu až 3 měsíců bez víza (nevýdělečný pobyt).

Pro občany ČR je minimální délka platnosti pasu měsíc den po datu plánovaného opuštění území El Salvadoru. Při vstupu do země je povinností všech turistou si zakoupit tzv. turistickou kartu v ceně 20,- USD. Při odletu ze země se na letišti platí letištní poplatek 25,- USD, při vycestování ze země pozemní cestou se hradí poplatek 10,- USD.

Počasí a klima

Obecně lze zemi rozdělit na 3 různé zóny: pobřeží Pacifiku i Atlantiku (do 750 m.n.m.) kde je teplota v rozmezí obvyklých 22-30OC, v květnu teplota může dosáhnout určitého maxima i okolo 36-38 OC, další oblasti jsou pohoří (750 – 1600 m.n.m.), kde je většinou teplota 15-25 OC a hory (nad 1600 m.n.m.) kde díky své nadmořské výšce je pouze do 10 OC.

El Salvador má tropické přímořské podnebí se suchou a deštivou sezónou. Suchá sezóna trvá přibližně od listopadu do konce května a deštivá je ten zbytek roku, tedy od května do října.

Během deštivé sezóny můžete očekávat déšť hlavně během odpoledne, obvykle dopoledne bývají suchá a slunečná. I tak, déšť trvá pouze hodinu nebo dvě a poté opět zcela vyjasní. Není obvyklé, že by zde pršelo soustavně několik celých dní po sobě.

Také je dobré vědět, že s deštěm se zde neochlazuje, jak jsme zvyklí z našich končin. I větší déšť je zde celkem příjemnou záležitostí, je teplý a tak vám ani nevadí, že moknete. Deštivá sezóna může být problémem pouze ve směru dostupnosti některých horských lokalit, kde se rozbahní silnice a některá auta zde pak nemohou projet, silnice se někdy zablokují a vyproštění trvá delší dobu.

Pokud budete do El Salvadoru cestovat v deštivé sezóně, je potřeba pouze dbát zvýšené opatrnosti v případě pronajmutí auta a vždy lépe pronajímat 4×4 a nikoliv malá auta, která nejsou vhodná do stoupání v horách po rozbahněné cestě. Ne všude je asfalt a také na organizovaných výletech je potřeba počítat s občasnými komplikace z důvodu deště.

Příjezd a odjezd do/ze země

Do El Salvadoru se vstupuje nejčastěji z mezinárodního letiště poblíž hlavního města San Salvador. Letiště je vzdáleno 50km od centra a cesta trvá přibližně 45 minut. Pozemní příjezdové cesty vedou do El Salvadoru z Hondurasu a z Guatemaly. Přes Fonsecký záliv se můžete „zkratkou“ dostat i do Nikaragui.

Je velice složité a díky byrokracii střední Ameriky téměř nemožné pro turistu cestovat mezi sousedními zeměmi s jedním pronajatým autem. Pokud zvažujete pronájem auta v El Salvadoru, vězte, že auto musí zůstat v zemi. V další zemi si budete muset vyřídit pronájem auta znovu.

Mezi sousedními zeměmi je možné cestovat letecky, pokud máte na vaší cestu omezený čas a chcete poznat co nejvíce, je to ideální a dostupný způsob. Operuje zde několik leteckých společností, např. Copa Airlines, Avianca, které vám za dostupné tarify nabídnou přelet vzdálenosti na kterou byste v autobuse potřebovali celý den. Tarify se pohybují již od 59 usd za osobu a jednu „one way“ cestu. Při koupi letenky si dejte pozor na správné uvedení skutečnosti, že nejste residentem některé středoamerické země. Residenti mají přelety ještě levnější, ale vy byste museli doplácet na letišti ještě vyšší částku, je tedy výhodnější na internetu zakoupit ten správný tarif.

Další možností cestování po El Salvadoru jsou autobusy. Dálkové autobusy jsou  na solidní slušné úrovni, převážně s klimatizací, někdy i TV, polohovací sedačky. Autobusy zajišťující městskou dopravu jsou naopak dost jednoduché, spíše starší a určitě se vám v rámci jednoho města vyplatí vzít taxi, jehož tarify jsou od 0,50 USD a výše zaleží na ujeté vzdálenosti.

Bezpečnost a zdraví

Na ulicích měst, plážích i jinde se běžně za bílého dne okolo vás neděje nic znepokojujícího. Turistické oblasti jsou bez problémů a ostatní oblasti se nedoporučuje navštěvovat. Nedoporučuje se nevybírat si větší množství peněz v bližší přítomnosti nějaké cizí osoby.

Po setmění a hlavně v odlehlejších místech, prázdná ulice prázdná pláž apod.není dobré se pohybovat bez místního průvodce. Pokud nejste vyloženě dobrodružný typ, není ideální procházet se po setmění mimo hlavní turistické trasy. Když už přece jen vyrazíte někam večer, berte si s sebou pouze kopii pasu a nutné peníze na noční vycházku v hotovosti. Lépe nemít debetní kartu s sebou. Ani žádné další cennosti.

Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka.

Pokud byste se náhodou stali obětí nějakého přepadení, odevzdejte vše, co chtějí a nesnažte se nijak diskutovat ani vyjednávat.

Peníze a ceny

El Salvador je země turisty v poslední době objevovaná a turistický ruch se zde stále ještě rozvíjí. Díky tomu máte šanci stále ještě poznat panenskou přírodu, původní místní obyvatele a mnoho dalších nekomerčních atrakcí a zážitků. Toto vše si vybírá malou daň na úkor vašeho pohodlí a zázemí, co se vybavenosti země týče.

Bankomaty jsou dostupné pouze ve městech a to v pobočkách bank. V hlavním městě San Salvador najdete bankomaty ještě v shopping centru a na letišti.

Kreditní a debetní karty jsou v zemi akceptovány, ale pouze ve větších městech, supermarketech, v půjčovnách aut a ve větších hotelech. K platbě kartou bývá připočítáván poplatek 5-10% z placené částky. Na venkově, na plážích, v Národních Parcích, v občerstveních a barech apod. je potřeba mít s sebou hotovost.

Oficiální měnou EL Salvador je americký dolar (USD). Je ideální mít u sebe bankovky nižších hodnot, pro nákup například lahve vody apod.

Na uložení vašich peněz (i pasů) je doporučeno použít opasek s kapsou na peníze, tzv.ledvinka, ale naprosto placatý typ, co se nosí pod oblečením. Nevhodný je batoh či kabelka. Krádeže zde jsou běžné asi tak jako všude jinde a přirozeně více jsou tomuto riziku vystaveni turisté, kteří neznají triky místních a je snadné jejich pozornost upoutat, odlákat jinam. Většinou se jedná o krádež tzv. „z příležitosti“, nikoliv o násilné přepadení.

Orientační ceny jídla v běžných restauracích:

Snídaně = 0,5-5 usd

Oběd = 2-8 usd

Večeře = 5-20 usd

Orientační ceny v supermarketu:

Lahev vody 1l = 0,5 – 1 usd

Mleko 1l = 0,8 usd

Pivo v plechu = 1,50 – 3 usd

Opalovací krém = 5-10 usd

Spray tipu „Repelent“ = 5-10 usd

Ubytování:

Hostely (společné koupelny, pokoj sdílený i s dalšími turisty) = 2-10 usd / osoba / noc (bez snídaně)

Hotely 3* se snídaní = 15 – 50 usd / osoba /noc

Hotely 4* se snídaní = 25 – 70 usd / osoba / noc

Někdy i 3* hotel může být dražší než 4*. Cena záleží na poloze hotelu, nejen na jeho vybavení. Některý 3* hotel může ležet v poptávané lokalitě s výhledem na pláž a poblíž dalších aktivit (Národní Park, canopy, vodní sporty atd.) a i přes své nižší zařazení do kategorie 3* může být lehce dražší než některý výborně vybavený hotel 4* s recepcí 24/7, minibarem, půjčovnou aut, ale ležící v odlehlejší a méně atraktivní zóně.

V El Salvadoru najdete mnoho příjemných a útulných rodinných hotelů, mnohdy nemají uvedenou oficiální kategorizaci, ale obecně by se dalo říci, že spadají do 3*. Rozhodně stojí za to je vyzkoušet. Leží ve vlastních tropických zahradách, nebo jsou situovány přímo v džungli či u pláží. Majitelé rodinných hotelů i restaurací o své zákazníky skutečně pečují s úctou a budou si vás vážit.

Doprava v zemi

V El Salvadoru se můžete dopravovat nejrůznějšími způsoby, každý má své výhody a nevýhody.

Pronajaté auto – skvělý způsob cestování, pokud jste trochu dobrodruzi, nevadí vám občas hledat cestu a projíždět neupravenými cestami, i značení v zemi trochu pokulhává. Ceny za půjčení auta se pohybují od 25 USD za den a dále dle velikosti a komfortu auta. Benzín zde stojí okolo 23 czk/litr. Je bezpečnější si pronajímat 4×4 auta, vzhledem k terénu do kterého se můžete dostat. Také je lepší se vždy ujistit předem, na co vše se vztahuje pojištění auta zahrnuté v tarifu pronájmu. Většinou se jedná pouze o velice základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Slušnější autopůjčovny vás na to upozorní a doporučí vhodné připojištění, které je lepší si doplatit, protože vaše spoluúčast by se mohla vztahovat i na situaci, kdy někdo nabourá vás bez vašeho zavinění a vy zkrátka vracíte poškozené auto.

Autobusy – velká autobusová síť celkem dobře propojuje El Salvador i se sousední Guatemalou a Hondurasem. Ceny jsou v rozmezí 0,20 – 1,20 USD při cestování ve městě. Mezi vzdálenějšími destinacemi se může jednat o ceny okolo 10-20 USD. Při cestování autobusem počítejte s určitou potřebou plánování, zjišťování kam a které autobusy jedou, v jaké dny, protože někam se jezdí třeba jen 1x týdně a pokud máte vytoužený bod A + B, odkud kam cestovat, je možné, že budete muset přestupovat, někde třeba i strávit noc a celkově strávíte dost času na cestách. Silnice bývají v různém stavu, v některých úsecích se jezdí dost pomalu (opravy silnic, zúžení, mosty, zácpy ve městech, úseky bez asfaltu a horší terény v horách atd.) Obecně jsou dálkové autobusy celkem moderní, s polohovatelnými sedadly na delší trasy i s klimatizací

Soukromé transfery – velice pohodlná varianta cestování. Soukromé transfery se vám vyplatí, pokud cestujete jako skupinka již od 4 osob výše. Řidič bude zároveň váš místní průvodce a v angličtině se vám může věnovat podle vašich potřeb. Stejně tak trasu je možné modifikovat, někam zajet, něco přidat, zastavovat na fotografování apod. Tyto transfery je možné zarezervovat již z Prahy. Cena se odvíjí od délky vašeho transferu, ale celkově je mnohem levnější než v Evropě.

Letadlo – místní přelety jsou velice vyhledávaným způsobem dopravy, protože jsou za dostupné ceny (one way od 49 usd za osobu) a ušetří mnoho času na silnicích. Místní společnosti jako GlobeAir, Copa Airlines nebo Avianca vám prostřednictvím svých webů nabízí nákup letenky. Pouze věnujte pozornost uvedení skutečnosti, že nejste rezidentem některé středoamerické země (zaškrtávací políčko v průběhu rezervace letenky na webu), abyste pak nemuseli doplácet přehnanou částku na letišti před odletem. Za nižší (rezidentský) tarif vás do letadla nepustí.

Jídlo a pití

Mezi salvadorské speciality patří:

Gallo Pinto – typický pokrm, společně s Kostarikou i Panamou. Je to rýže, fazole s cibulí a kořením opečené na oleji. K tomu míchaná vajíčka. Dále se k této snídani podavají tortillas a sour cream.

Pupusas – plněná pečená placka z kukuřičné nebo rýžové mouky opečená na oleji nebo přímo na rozpálených plátech kamen. Náplně jsou různé: masové, sýrové, fazole, škvarky nebo i dýně.

Empanadas – taštičky plněné mletým masem nebo sýrem. Díky použitému koření chutnají pokaždé jinak (doporučeno ochutnat).

Batido – nápoj vyrobený z čerstvého tropického ovoce jako je mango, papája, ananas a to mixováno buď s vodou nebo s mlékem či jogurtem, máte na výběr.

Rýže s mlékem – typ rýžového pudingu, častý místní dezert

Povinné a doporučené očkování

Žlutá zimnice

Očkování se doporučuje cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý pobyt ve venkovských oblastech. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.

Mezinárodní průkaz (certifikát) očkování proti žluté zimnici se požaduje od cestovatelů přijíždějící z výchozí nebo tranzitní země s endemickým výskytem žluté zimnice.

Hepatitida A

Očkování se doporučuje všem turistům. Přenos nákazy je možný i při použití závadné vody z kohoutku. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Břišní tyfus

Očkování se doporučuje turistům, kteří plánují pobyt mimo rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Vzteklina

Očkování se doporučuje pouze cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt.

Malárie

Riziko malárie je zde nízké a na většině území se nevyskytuje. Riziko přetrvává v oblastech provincie Santa Ana a podél hranice s Guatemalou. Výskyt převážně leden – prosinec.

Tetanus

Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Zkontrolujte si stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny. Byla-li poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.

Spalničky
Před cestou je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti spalničkám, tj. očkování v dětství dvěma dávkami vakcíny. V opačném případě je vhodné se nechat před cestou očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny, nejpozději 14 dní před odjezdem.

Zaujali Vás informace o El Salvadoru? Podívejte se na naše zájezdy do této země