Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Top
 

Informace k Ekvádoru

Kdy nejlépe cestovat do Ekvádoru?

Ekvádor má cestovatelům mnoho co nabídnout, ať už chcete navštívit Amazonii, Galapágy, Andy nebo pacifické pobřeží. Od toho se může odvíjet doporučení pro nejvhodnější načasování vaší návštěvy. Například, pokud pojede do Amazonie, můžete se spolehnout na konstantní teplotu během celého roku, ale pokud vás zajímají především Galapágy a pacifické pbřeží, je lépe návštěvu směřovat do období mezi prosincem až březnem, kdy si budete moci užít příjemné teploty okolo 25°C až 30°C.

Vízová povinnost

Při vstupu do země musíte mít cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po ukončení pobytu v zemi.

Turistická víza jsou udělována automaticky při vstupu do země, až do 90 dnů pobytu. Turistická víza nad 90 dnů jsou udělována rovněž na hraničních přechodech. Při opuštění země leteckou cestou je třeba uhradit letištní poplatek ve výši USD29.

Počasí a klima

Galapágy

Klima na ostrovech je ovlivňováno mořskými proudy. Studené proudy, od června do prosince, přinášejí časté mlhy a způsobují, že je chladno a sucho. V prosinci začínají studené větry slábnout a oceán se otepluje. Klima je pak ovlivněno teplým Panamským proudem ze severu. Tyto proudy přinášejí teplá a slunečná rána s pozdějšími mlhami a dešťovými přeháňkami odpoledne. Obecně je toto období velmi teplé a není příliš vhodné na cestování, ale je naprosto ideální pro koupání a potápění. Ve zbývajících měsících se teplota moře pohybuje okolo 20 stupňů Celsia.

Andy

I když se tato oblast nachází u rovníku, není zde příliš velké teplo. Teploty jsou rozdílné a závisí pouze na nadmořské výšce a ročním období. Obecně platí, že čím výše se nacházíte, tím jsou teploty nižší. Deštivé období v Andách je většinou od prosince do května, zbytek roku je relativně slunečno. Krátké období sucha nastává i v období kolem Vánoc.

Amazonie

V amazonské oblasti je poměrně konstantní klima – teplo a vlhko během celého roku. Nejsušší měsíce jsou od prosince do března, naopak měsíce červen, červenec a srpen jsou o něco nejdeštivější.

Pacifik

Pobřeží je tropického charakteru, s rovníkovými deštnými pralesy na severu a s polopouští na jihu. Teplo je tu po celý rok. Období dešťů je od prosince do května a období sucha po zbytek roku.

Bezpečnost a zdraví

Na ulicích, plážích a jinde se běžně za bílého dne okolo vás neděje nic znepokojujícího. Obyvatelé Ekvádoru jsou většinou velmi přívětiví, je zde však veliký rozdíl mezi nesmírně bohatými a nepředstavitelně chudými, kteří bydlí s celými rodinami na ulicích nebo v chudinských čtvrtích. Z tohoto důvodu rovněž hrozí zejména ve větších městech nebezpečí okradení. Proto není vhodné nosit nikdy větší obnos peněz a v žádném případě zlato. V každém hotelu je na pokoji sejf, který je vhodné si zaplatit a uložit sem všechny cennosti, peníze a doklady. Doporučuje se nenosit s sebou ani doklady, při jejichž ztrátě mohou nastat velké problémy. Před cestou je vhodné pořídit kopii dokladů a nosit s sebou jen tyto kopie. Není vhodné ani přes den procházet opuštěnými místy nebo tmavými tunely. Chovejte se nenápadně, nenoste na sobě žádné šperky, zlato, větší množství peněz ani žádné cennější předměty. Fotoaparáty a kamery je nutno mít stále pod dozorem a je třeba stále počítat s možností, že se kolem Vás pohybují rychlí zlodějíčci, kteří se zajímají o Vaše tašky. Nejsou nebezpeční, ale i pouhé okradení dovede znepříjemnit celou dovolenou. Ostražitostí se vyhnete co nejvíce možnosti okradení.

Peníze a ceny

Ekvádor je země turisty oblíbená a bankomaty jsou běžně dostupné. Ve větších městech je bankomatů mnoho, v mnoha pobočkách větších i menších bank, v obchodních centrech a poblíž dalších důležitých míst (letiště, autobusová nádraží atp.). Bankomaty jsou obvykle ve španělštině a zároveň v angličtině.
Kreditní a debetní karty jsou akceptovány. Ale hlavně ve větších městech, supermarketech, v půjčovnách aut a ve větších hotelech. K platbě kartou bývá připočítáván poplatek 7-12% z placené částky (dost nevýhodné, lépe tedy mít hotovost). Na venkově, na plážích, v Národních Parcích, v občerstveních, barech apod.vám karty akceptovat nebudou.
Obecně jsou ceny v Ekvádoru pro nás velmi výhodné a ve velké většině nižší než v ČR. Samozřejmě, nejlevněji se nakupuje ve velkých supermarketech, v malých obchodech na hlavních třídách je zboží dražší. V obchodech, kde je cena předem stanovena, se nesmlouvá. Smlouvat je možno na tržištích, kde se dá cena srazit až na polovinu

Doprava v zemi

Pronajaté auto – skvělý způsob cestování, pokud jste trochu dobrodruzi, nevadí vám občas hledat cestu a projíždět neupravenými cestami. Benzín zde stojí okolo 20 czk/litr. Je lepší si pronajímat 4×4 auta. Také je lepší se vždy ujistit, na co vše se vztahuje pojištění auta zahrnuté v tarifu pronájmu. Většinou se jedná pouze o velice základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Slušnější autopůjčovny vás na to upozorní a doporučí vhodné připojištění.

Taxislužba – obecně na velmi dobré úrovni, slušná, bezpečná, ale je výhodnější si s řidičem předem domluvit fixní sazbu.

Autobusy – autobusová síť celkem propojuje Ekvádor, i když některá místa jsou obtížně dostupná a je potřeba si rezervovat soukromý transfer anebo shuttle organizovaný některou cestovní kanceláří. Při individuálním cestováním bez podpory cestovní kanceláře, budete muset trochu více plánovat, zjišťovat kam a které autobusy jedou v jaké dny, kde přesně přestoupit a mít zakoupené místenky předem. Určitě počítejte s tím, že autobusem strávíte hodně času na cestách, vzhledem ke vzdálenostem a stavu cest. Obecně neočekávejte příliš velké pohodlí při cestování tímto způsobem.

Soukromé a sdílené transfery – ideální varianta cestování. Soukromé transfery se vám vyplatí hlavně na kratší vzdálenosti (transfery z letiště na hotel, do centra apod.). Pokud cestujete jako skupinka již od 4 osob výše. Nemusíte nikde čekat na pravidelný shuttle, oni čekají na vás a to za ceny stejné jako u shuttlu. Jsou cenově velice dostupné. Další možností jsou sdílené transfery, které zařizují místní cestovní agentury, týkají se většinou delších tras (1-5 hodin cesty) a můžete si tyto transfery zarezervovat již z Prahy u nás. Minibusy se naplní turisty, kteří požadovali určitý přejezd.

Letadlo – místní přelety jsou velice vyhledávaným způsobem dopravy, protože jsou za dostupné ceny (one way od 49 usd za osobu) a ušetří mnoho času na silnicích. Navíc, pokud chcete opravdu poznat Ekvádor a nestrávit tam měsíce na silnicích, tak se vnitrostátním přeletům nevyhnete. Díky našim partnerským smlouvám vám můžeme vnitrostátní letenky zajistit za zvýhodněné tarify.

Jídlo a pití

Ekvádor je proslavený výborným ovocem a rybí kuchyní. Také zde najdete velké množství druhů andských brambor. K hlavním chodům se často také přidává rýže. Místní specialitou jsou například polévka z avokáda, brambor a sýra nebo hlavní chod z ryb a zeleniny. Obvyklými pokrmy jsou kuře s rýží a avokádem, či pouze kuře s rýží, dušené kozí maso.
Pravidlem číslo jedna co se nápojů týče, je opatrnost při konzumaci vody a ledu. Pokud neznáte původ vody, která je Vám nabídnuta, radši ji nepijte. Vodu kupujte zásadně v obchodech a dbejte na neporušenost uzávěru. Alkoholické i nealkoholické nápoje je lepší pít bez ledu. Tyto zásady se samozřejmě netýkají dobrých restaurací a hotelů. Stejně jako u vody, tak i u dalších nápojů je vhodné kontrolovat neporušenost uzávěrů. Někteří pouliční prodavači ředí nápoje vodou a pak prodávají jako originální balení. I u ovocných šťáv je nutno dohlédnout, aby nebyla přidávána voda. Nejlepší jsou čerstvě vymačkané ovocné šťávy nebo velmi zdravá voda z kokosových ořechů. Tyto ořechy otvírají přímo před nakupujícím, což je zárukou jejich nezávadnosti. Nedoporučuje se konzumace mléka, pokud ho nekoupíte v hodnověrných obchodech. Pokud není možno získat vodu z ověřených zdrojů, je nutno ji delší dobu převařit.

Zásuvky a napětí sítě

110V, 60Hz, americký typ zásuvek. Doporučujeme adaptér.

Povinné a doporučené očkování

Žlutá zimnice
Mezinárodní průkaz (certifikát) očkování proti žluté zimnici se požaduje od cestovatelů přijíždějící z výchozí nebo tranzitní země s endemickým výskytem žluté zimnice. Podle CDC se toto očkování doporučuje všem cestovatelům plánující navštívit východní oblasti And (netýká se ale měst Quito a Guayaquil nebo ostrovů Galapágy).

Hepatitida A
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Břišní tyfus
Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu, zejména plánují-li pobyt mimo městských oblastí v endemických oblastech s výskytem břišního tyfu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Ostatní očkování:

Malárie
Riziko malárie existuje v celé zemi včetně městských oblastí. Město Guayaquil a ostrovy Galapagos jsou bez rizika.

Důležitá telefonní čísla

Policie 101
Dopravní policie 103
Hasiči 102
Červený kříž /ambulance/ 131
Civilní obrana 911

Zastupitelské úřady v Ekvádoru

Země je pokryta velvyslanectvím v Kolumbii:
Embajada de la República Checa
Avenida 7, No. 115-33, Edificio ABN AMRO BANK, 6° piso
Oficina 603-604, Bogotá D.C.
Colombia; tel: 00571/6400600, 6400601, 6400602, fax: 00571/6400599
e-mail: bogota@embassy.mzv.cz
web: http://www.mzv.cz/bogota

Zaujali Vás informace o Ekvádoru? Podívejte se na naše zájezdy do této země