Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Top
 

Informace k Egyptu

Kdy nejlépe cestovat na Kanárské ostrovy?

PŘEPSAT TEXT

Nejlepší čas k návštěvě Austrálie závisí na oblasti, kterou plánujete vidět. Země dvou podnebí, severní australská polovina je nejsušší a nejpřístupnější od dubna do září. Teplé a slunečné dny ukazují nejlepší národní parky a pláže a poskytují příležitosti ke koupání a grilování. Sever je vlhký od října do března, s více srážkami, ale je to vyváženo zážitky s pozorováním volně žijících zvířat a obnovenými deštnými pralesy a mokřady.

V jižní polovině Austrálie přinášejí letní měsíce (prosinec až únor) horké počasí. Podzim (březen až květen) je také krásný čas, s mnoha festivaly a rušnou sklizní hroznů. Zima (červen až srpen) je méně zaneprázdněná a obecně přitahuje mírné podnebí, které je ideální pro pěší turistiku, zatímco na jaře (září až listopad) je vhodnější doba pro pozorování zvířat a návštěvu divočiny.

Vízová povinnost

Turistická víza

Nejčastějším typem víz pro krátkodobé turistické/obchodní nevýdělečné cesty je tzv. eVisitor vízum (651), o které mohou držitelé českých cestovních dokladů požádat bezplatně on-line: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-finder/visit. Žadatel vyplní příslušný elektronický dotazník a vyčká udělení souhlasu, který mu je doručen emailem během několika hodin.

Upozorňujeme, že australské imigrační orgány mohou v některých případech požadovat dodatečné dokumenty, což může dobu zpracování žádosti prodloužit. Doporučujeme proto zajistit vízum pro vstup včas před odletem a letenku případně zajistit až poté, co žadatel vízum obdrží.

Pro pobyty za účelem turistiky a obchodu delší než 3 měsíce (až jeden rok) je potřeba požádat o tzv. Visitor Visa (600): https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-finder/visit. Poplatek se liší dle požadované délky pobytu.

Počasí a klima

Australské klima se v osmi státech a teritoriích velmi liší; po celé zemi jsou čtyři roční období a na tropickém severu mokré a suché období.

Australská období jsou v opačném období než na severní polokouli. Prosinec až únor je léto; březen až květen je podzim; červen až srpen je zima; a září až listopadu je jaro.

Vaši cestu naplánujeme ideálně dle našich zkušeností s počasí a hlavně podle vašeho záměru kam cestovat.

Bezpečnost a zdraví

Austrálie je jedním z nejbezpečnějších míst na světě, ale s osobní bezpečností a majetkem byste měli přijmout stejná opatření jako v jakékoli jiné zemi nebo doma. Před zahájením cesty uzavřete komplexní cestovní pojištění.

V Austrálii někdy stačí i 15 minut na to, aby se vaše pokožka spálila od slunce. Chraňte se před silným sluncem v Austrálii v několika jednoduchých krocích:

Noste ochranný oděv. Používejte opalovací krém SPF 30+, nejméně 20 minut před slunečním zářením, a znovu aplikujte každé dvě hodiny venku. Noste klobouk nebo kšiltovku a sluneční brýle.

Bezpečnost na plážích

Pláže mohou být nebezpečné, s trhlinami a proudy, tedy se koupejte pouze na hlídkovaných plážích, kde jsou přítomní plavčíci, mezi červenými a žlutými vlajkami.

Povětrnostní podmínky

Dejte si pozor na přírodní nebezpečí, jako jsou proměnlivé povětrnostní podmínky v horských oblastech nebo v odlehlých národních parcích. Naplánujte si své aktivity a dejte někomu vědět, kam jdete a kolik času tam budete trávit. Hlídejte předpověď počasí.

Peníze a ceny

V Austrálii se platí australským dolarem (1 AUD = 17 CZK, pozn.: údaj platný k 5/2020)

Směnárny, bankomaty a platba kartou

Směnit peníze si můžete rovnou na letišti, v bankách, hotelech, ale i rovnou na ulicích ve směnárnách.

Peníze si můžete vybrat v kterémkoliv ATM bankomatu, které jsou běžně dostupné především ve městech. V odlehlých částech Austálie lze využít „cash back“ na benzínkách. Bez kreditní karty provést zapůjčení vozu z půjčovny. Hotovost lze vybrat i při nákupech v některých supermarketech (například síť Coles).

Ceny

Ceny jsou dvojnásobně až trojnásobně vyšší než u nás.

Doporučujeme využít tzv. food courts u kanceláří a v nákupních centrech. Ceny jídel se snižují, když se čas blíží k zavíračce. Můžete nakupovat v supermarketech nebo levně na trzích

Příklad cen:

1 litr mléka: 1,5 – 2 AUD

Chléb: 1,5 AUD

Káva: 3,5 AUD

Pivo (0,5 l): 5,5 – 6 AUD

1,5 l balení vody: 2 – 3 AUD

1 litr benzinu: 1,5 aud

V Austrálii je spropitné dobrovolné kolem 10 % z útraty.

Doprava v zemi

Austrálie je šestou největší zemí na světě, a tedy je třeba dobře plánovat, jak se dostanete z bodu A do bodu B. Pokud nemáte dostatek času, zvažte vnitrostátní přelety – jsou cenově dostupné (ve srovnání s náklady na benzín a pronájem automobilu), ušetří vám tak dlouhé dny cestování.

Dodávka nebo auto

Pronájem auta je vhodný na průzkum odlehlých oblastí bez veřejné dopravy. Cestujete svým vlastním tempem a bezpečně.

Letadlo

Zrychlete svou dovolenou s cenově dostupnými, častými a rychlými lety mezi hlavními centry. Ušetříte mnoho dní a více uvidíte, navštívíte.

Autobus

Spolehlivé spojení, výborná síť dálkových spojů po celé zemi. Ne vždy je tento způsob levnější než přelety, ale získáte lepší pocit z měřítka o Austrálii a uvidíte mnoho z krajiny, kterou budete projíždět dlouhé hodiny.

Povinné a doporučené očkování

Povinná očkování

Nejsou žádná.

Doporučená očkování

Žlutá zimnice se v této zemi nevyskytuje. Z nařízení vlády země však záznam o platném očkování může být vyžadován při příletu z endemické oblasti výskytu žluté zimnice (subsaharská Afrika a Latinská Amerika včetně transferů). Při příletu z Evropy (nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti) toto očkování není potřebné.

Požadavky země na povinnost očkování žluté zimnice se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů.  Doporučujeme cestovatelům před cestou do cílové země ověření informací na příslušném konzulátu nebo velvyslanectví.

Proti žloutence typu A lze očkovat samostatně dvěma dávkami s minimálním odstupem 6 měsíců, ochrana je dlouhodobá. Očkovat je možné také kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami (2 před odjezdem), ochrana je dlouhodobá až doživotní.

Žloutenku typu B lze očkovat samostatně třemi dávkami nebo kombinovanou vakcínou proti typům A a B třemi dávkami. Po třech dávkách je ochrana dlouholetá, pravděpodobně doživotní.

Proti tetanu, jehož původce se vyskytuje celosvětově, se v ČR očkuje v rámci pravidelného očkování. Přeočkování se provádí po 10 – 15 letech, u osob nad 60 let věku po 10 letech.

Důležitá telefonní čísla v Austrálii:

policie-tísňové volání – 000  bez poplatku

záchranná služba – 000  bez poplatku

hasiči – 000  bez poplatku.

policie v běžném styku (mimo tísňové volání) -131 444

Informace o telefonních číslech: 1223

Zaujali Vás informace o Egyptu? Podívejte se na naše zájezdy do této země