Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

Top
 

Informace k Bolívii

Kdy nejlépe cestovat do Bolívie?

Bolivijské podnebí se liší v závislosti na regionu: na Altiplanu je chladno a na tropických pláních horko. Obecně je lepší vyhnout se období dešťů, které trvá od prosince do března. Nejlepší čas na cestu do Bolívie je období sucha, které trvá od dubna do listopadu. Hodě záleží na tom, který region Bolívie chcete navštívit: Altiplano je v zimě chladné, zatímco na tropických pláních je horko po celý rok. Chcete-li navštívit Salar de Uyuni, je nejlepší jít mezi měsíci srpnem a říjnem.

Vízová povinnost

Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Bolívie na dobu do 30 dnů bez víza (nevýdělečný pobyt). Při vstupu na území Bolívie je třeba si zajistit otištění vstupního razítka do pasu (od data v něm uvedeného se počítá délka pobytu). Pokud chce cestovatel pobývat v zemi déle než 30 nebo 60 dnů, je třeba, aby si před uplynutím 30-ti (nebo 60-ti) denní lhůty vyřídil na migračním úřadě příslušné povolení. Celková délka bezvízového pobytu nesmí překročit 90 dnů za rok.

Podmínkou vstupu na území Bolívie je předložení platného cestovního dokladu s platností minimálně 6 měsíců ode dne vstupu a předložení zpáteční letenky nebo cestovního plánu.

Počasí a klima

Vaši cestu naplánujeme ideálně dle našich zkušeností s počasí a hlavně podle vašeho záměru kam cestovat.

Přestože se celá Bolívie nachází v tropickém pásmu, teplotní rozdíly mezi jednotlivými částmi země jsou značné. Hlavním faktorem, který rozhoduje o teplém či chladném klimatu v dané lokalitě, je nadmořská výška. Obecně platí, že nížinná část země má po celý rok klima vlhké a velmi teplé, kdežto na Altiplanu vás ve stejnou dobu překvapí studený vítr a během jihoamerické zimy až arktické mrazy.

Pasáty přinášejí vláhu vždy od Atlantiku a ženou srážkové mraky přes celou Brazílii až k Andám. Díky vysokým vrcholkům hor spadne většina srážek už na východní straně, kdežto na západě prší a sněží mnohem méně.

Bolívie leží na jižní polokouli, a tedy tam jsou roční období obráceně než u nás. Zima, která trvá přibližně od května do října a vyznačuje se slunečným a suchým počasím, bývá pro cestování nejvhodnější. Léto trvá od listopadu do dubna a je obdobím intenzivních dešťů, nejvíce srážek spadne mezi prosincem a únorem. Řada cest je pokryta nánosy bláta a také hmyz, vlhko a časté záplavy mohou připravit cestovatelům značné nepříjemnosti.

Průměrná roční teplota v nížině dosahuje 24-27°C. Ve východní části teplota mezi dnem a nocí poměrně dost kolísá, takže třebaže v zimním období ukazuje teploměr přes den 28°C, v noci se ochladí na 10°C. Trochu jinak je tomu v tropické džungli na severu, kde bujná vegetace udržuje noční teploty nad 20°C i během zimy. Na Altiplanu je to jednoduché: v kteroukoliv roční dobu je potřeba počítat se zimním oblečením. V La Pazu je po celý rok zhruba stejná teplota, přes den vyhřeje slunce město na 15°C, ale po západu slunce teplota rychle klesne na 5°C.

Bezpečnost a zdraví

Bolívie jednou z nejklidnějších, nejbezpečnějších a nejpohostinnějších zemí v Latinské Americe.

Extrémní zločiny nejsou v této zemi pravidlem, ale výjimkou. Ale i tak, každý návštěvník by měl dodržovat určitá preventivní opatření. Je vhodné s sebou nosit pouze to, co je nezbytné, vyhýbat se viditelnému nošení šperků, cenností a drahých hodinek. Peníze směňovat pouze v bankách a oficiálních směnárnách (například v některých hotelech) a tak se vyhnout obdržení falešných bankovek, což se stává časti při směňování na ulici. Doporučujeme také cestovat pouze důvěryhodnými taxi (zavolanými z hotelu či letiště), nebrat si „no-name“ taxi na ulici a předejít, tak možnému únosu (za účelem zjištění PINu k vaší kreditní kartě). Ideální je cestovat transfery zajištěnými cestovní kanceláří, kde vás ověřený řidič vyzvedne přímo ve vašem hotelu.

Obecně platí, že tisíce turistů, kteří cestují do Bolívie po mnoho desetiletí ročně, zažili pohostinnost lidí a Bolivijce lze považovat za zdvořilé a pohostinné, vždy připravené přivítat zahraničního návštěvníka.

Největší zdravotní problém všech cestovatelů v Bolívii je výšková nemoc. Většina bolivijského území se nachází ve vysokých nadmořských výškách, s čímž je nutné počítat. Hodně pijte, snažte se pomalu aklimatizovat, ideálně nad dva 2 500 m n. m. stoupejte pomaleji a každých tisíc výškových metrů přečkejte dvě a více nocí.

Mezi vhodná očkování patří očkování proti žluté zimnici, virová hepatitida A a B, břišní tyfus či vzteklina.

Peníze a ceny

Měnou Bolívie je boliviano (BOB), rozdělený na 100 centů.

Bankomaty v Bolívii jsou k dispozici jsou ve všech velkých městech a jsou obvykle od Národní banky Bolívie, banky Fassil a obchodní banky Santa Cruz. Vydávají Bolivianos v 50 a 100 bankovkách (někdy také v amerických dolarech) a přijímají karty Visa, MasterCard, Plus a Cirrus. Vždy s sebou noste hotovost, zejména ve venkovských oblastech.

Aktuálně již není tolik padělaných bolivijských a amerických dolarových bankovek jako dříve, ale stále jich je mnoho. Nedoporučujeme směnu měn na ulici, zde se k falešným bankovkám nejčastěji dostanou i turisté.

Zlomené bankovky zůstávají zákonným platidlem, ale nemají žádnou hodnotu, pokud sériové číslo

Kreditní karty Visa, MasterCard a (méně často) karty American Express lze použít ve většině hotelů, restaurací a v agenturách v největších městech.

Bolívie je bezpochyby nejlevnější destinací v celé Latinské Americe. Náklady na každodenní život nezničí váš rozpočet; ale je dobré si uvědomit, že ceny se někdy mohou lišit až dvojnásobně, v závislosti na tom, zda je oblast víceméně turistická.

V celé Latinské Americe neexistuje levnější destinace než cesta do Bolívie. Ideální pro všechny z vás, kteří si chtějí užít větší pohodlí za nižší rozpočet. Pokud jde o gastronomii, ceny občerstvení na ulici a na trzích jsou velice nízké. Samozřejmě buďte velmi opatrní při hygieně potravin, protože mezi turisty jsou často případy zažívacích potíží. Pokud máte jemný žaludek, raději se najděte v klasičtějších restauracích, které nejsou o moc dražší.

Podobně veřejná a hromadná doprava jsou také velmi levné. Ceny autobusů jsou zanedbatelné. I když, s přihlédnutím ke stavu silnic, bude lepší zvolit letadlo jako dopravní prostředek, pokud se chystáte na velmi dlouhé cesty. Především proto, že i ceny letenek jsou cenově výhodné a vyplatí se investovat do letenky kvůli časové úspoře a mimořádnému pohodlí, které s sebou přelet přináší.

U výletů do salaru Uyuni nebo amazonského deštného pralesa jsou ceny o něco vyšší. Ale vezmeme-li v úvahu, že tato místa budou jediným nejdůležitějším výdajem … proč se připravit o cestu?

Orientační ceny v Bolívii:

Ubytování ve 3* hotelu – od 800 CZK/os/noc (230 BOB)

Ubytování v 5* hotelu – od 2,000 CZK/os/noc (615 BOB)

Veřejná dopravy, jednosměrná jízdenka – od 6.80 CZK/os (2.00 BOB)

Pronájem auta (např. Volkswagen Golf) – od 600 CZK/den (170 BOB)

Taxi – 34 CZK/km (10.00 BOB)

Karton mléka (1 litr): 22 CZK (6.50 BOB)

Sýr (1 kg): 98 CZK (29 BOB)

Pivo: 34 CZK (9 BOB)

Víno (láhev): 59 CZK (18 BOB)

Doprava v zemi

Používání dopravních prostředků je jedno velké dobrodružství s těžko předvídatelným průběhem. Velké množství silnic jsou uježděné prašné cesty s nezpevněným povrchem, takže jejich průjezdnost je závislá na rozmarech počasí. Pokud 1-2 dny prší, promění se jílovitý povrch v kluziště, po němž auta kloužou jako po sněhu. Na druhou stranu se v posledních letech staví nové cesty, například obávaná silnice smrti z La Paz do Coroica je už nahrazena nádhernou asfaltkou.

Taxi jsou používána ve větších městech. Jelikož taxametr je příliš luxusní a nadbytečná záležitost, je potřeba domluvit si cenu dopředu. Trochu matoucí je, že v některých městech se cena účtuje podle najetých kilometrů, zatímco jinde podle toho, kolik pomyslných zón taxi projede. Ať je to tak nebo tak, stejně si počet kilometrů ani projetých zón nemůžete nijak ověřit.

Po městě se dá pohybovat i levněji, pokud použijete minibusy MHD. Jednotlivé zastávky nejsou nijak označeny, takže nejprve musíte vypátrat, odkud to vlastně jezdí. Zastávku většinou poznáte tak, že na nějakém nároží stojí víc lidí, než je obvyklé a koukají jedním směrem – vyhlížejí minibus. Ty jsou označeny číslem, ale ani místní vám někdy neporadí, kterou linku potřebujete, takže nakonec nejlepší strategií je trpělivě čekat a ptát se řidiče každého minibusu, kam jede.

Mezi městy jezdí buď minibusy anebo i větší autobusy horší kvality. Odjezdy autobusů bývají napsány na autobusovém nádraží a platí, ale časy příjezdů jsou nejisté. Zejména v období svátků a v odlehlých oblastech se může stát, že budou sedadla vyprodána, pak nezbývá nic jiného než se bezostyšně natlačit do uličky a klidně několik hodin sebou házet nad sedadly.

Železniční síť je rozdělena na dvě samostatné části, tratě na Altiplanu a v nížině nejsou nijak propojené. Je to díky obrovskému převýšení (3000m) mezi oběma částmi země. Železnice na Altiplanu propojuje všechna důležitá města (La Paz, Sucre, Potosí atd.) a je v ucházejícím stavu. Zato v nížině je kvalita vlakové tratě dost tragická, koleje jsou zvlněné a projíždějící vlak se na nich houpe jako na Matějské pouti. Na některých místech musí vlak zpomalit na 10km/h, aby z kolejí nevypadl (proto si kdysi vysloužil přezdívku „Vlak smrti“). Tento vlak má vždycky zpoždění😊

Naprosto běžné je taky poprosit, kupříkladu v horách, místní jedoucí stejným směrem, aby vás přibrali. Ti za to pak budou očekávat finanční odměnu, zpravidla vám sami řeknou, kolik to bude. Jezdí se i na korbě náklaďáků, takže nezapomeňte teplé oblečení.

Tipy a rady:

Při dlouhých nočních přejezdech autobusem nezapomeňte teplé oblečení a ideálně i spacák, často se autobus pohybuje v obrovských nadmořských výškách a s nimi přichází i patřičná zima.

Deštivé počasí může nečekaně zamíchat s vaším časovým plánem. Dávejte si raději velké časové rezervy.

Při nástupu do vlaku vás mohou uniformovaní mladíci vehementně přesvědčovat, že velký baťoh si musíte uložit do placeného nákladního vagonu. To je samozřejmě nesmysl, všechny své věci si berte s sebou.

Ideální je rezervovat si transfery přes cestovní kancelář. Pohodlné a nové vozy vás vyzvednou přímo ve vašem hotelu a zavezou bez komplikací do další destinace dle vašeho cestovního plánu. Ušetříte si tak mnoho stresu, nejistoty, času i nejistého smlouvání.

Povinné a doporučené očkování

Do Bolívie nepotřebujete žádná povinné očkování. Výjimkou jsou případy, kdy do země přijíždíte z některé ze zemí s výskytem žluté zimnice a také při plánované návštěvě endemických oblastí v Bolívii, kde hrozí riziko onemocnění touto nemocí.

Všem cestovatelům po Bolívii doporučujeme očkování proti žloutence Abřišnímu tyfu a pokud plánujete navštívit níže položené oblasti bolivijské Amazonie regionů Pando, Beni a Santa Cruz, tak i proti žluté zimnici.

V závislosti na délce pobytu v zemi, oblastech, ve kterých se budete pohybovat, charakteru a účelu cestování po zemi, případně při zvýšeném výskytu nemoci v zemi, můžete zvážit očkování proti žloutence B a vzteklině.

Důležitá telefonní čísla v Austrálii:

policie-tísňové volání – 000  bez poplatku

záchranná služba – 000  bez poplatku

hasiči – 000  bez poplatku.

policie v běžném styku (mimo tísňové volání) -131 444

Informace o telefonních číslech: 1223

Zastupitelské úřady v Austrálii

Embajada de la República Checa
Av. El Golf 254, Las Condes Santiago de Chile Telefon: +56-2-22321066, 22311910
Fax: +56-2-22320707
E-Mail: santiago@embassy.mzv.cz Web: www.mzv.cz/santiago

V Bolívii působí dva honorární konzuláty ČR. Od května 1996 působí honorární konzulát ČR pod vedením honorární konzulky paní Patricie Reznicek v La Pazu a od října 2014 honorární konzulát pod vedením honorárního konzula Luise Poláška v Santa Cruz de la Sierra:

Consulado Honorario de la República Checa
Paní Patricie Reznicek
Pinturas Monopol Calle Covendo No. 1 Villa Fatima La Paz – Bolivia Tel.: 005912/2210112, 2210329
Fax: 005912/2213004
E-mail: lapaz@honorary.mzv.czreznicek.patricia@gmail.com

Consulado Honorario de la República Checa
Pan Luis Polášek
Anillo Pasaje Av. Banzer entre 2do y 3er Medardo Chávez No. 135 Tel.: 00591 3 9304000
Mob. tel.: 00591 75031300
Email: luispolasek@gmail.com Facebooková adresa: ConsuladoCZSantaCruz

Mezinárodní telefonní předvolba pro Bolívii je +591

  • Policie: 110
  • Hasiči: 119
  • První pomoc: 118
  • Červený kříž: 00591-2-2202930 – 103, 104, 105 106, 108, 114
  • Letiště El Alto: 00591-2-2157300
  • Letiště Santa Cruz: 00591-3-338-5000
  • Letiště Cochabamba: 00591-4-412-0400

Nemocnice v La Paz:

  • Clínica 6 de Agosto: 00591-2-2430321
  • Clínica Alemana: 00591-2-2433676, 2432155
  • Clínica de Especilidades y Accidentes Trauma Klinik SA: 00591-2-2246275, 2244884
Zaujali Vás informace o Chile? Podívejte se na naše zájezdy do této země