Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

 

Informace k Argentině

Kdy nejlépe cestovat do Argentiny?

Argentinu můžete navštívit v kterémkoli ročním období, pouze je třeba mít na paměti, že jejich roční období jsou obráceně než ta naše – tedy během naší zimy je u nich překrásné teplé leto a to od listopadu do února. Zatímco červen až srpen jsou zimné měsíce.

Lyžování v červenci v jižní Argentině na dokonalém sněhu vám můžeme jen doporučit! Pro milovníky lyžování v Andách začíná sezóna v červnu a končí někdy v září.

Pokud se chcete vydat do oblasti ve střední Argentině na proslulý ledovec Perito Moreno, nejlepší počasí pro tuto návštěvu je v létě, v měsících prosinec až únor. Oblast jezer a Bariloche je ideální navštívit v létě, kdy se můžete koupat v tamních průzračně čistých jezerech. Pokud byste však měli chuť si zalyžovat na nejlepších sjezdovkách Jižní Ameriky, ideální pro vás bude návštěva od června do září. Můžete si na zdejší sjezdovky odskočit například v červenci z rozpálené brazilské pláže! Poznáte Jižní Ameriku, prožijete letní i zimní dovolenou a to třeba en během 10 dní!

Nejrozlehlejší vodopády na světě, famózní Iguazú, se navštěvuje nepřetržitě během celého roku. Je tu příjemné vlhké klima, v zimě je tu okolo 18 stupňů a v létě do 30 stupňů.

Pokud vaše cesta povede před Puerto Madryn, poloostrov Valdés, který je znám především díky možnostem pozorování velryb, tak vězte, že toto je možné pouze od května do prosince.

Vízová povinnost

Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Argentiny na dobu do 90 dnů bez víza (nevýdělečný pobyt).

Pro občany ČR je minimální délka platnosti pasu 6 měsíců po datu plánovaného opuštění území Argentiny.

Počasí a klima

Ve střední Argentině panuje mírné subropické podnebí, v Buenos Aires se lednové teploty pohybují kolem 23,5°C, červencové kolem 10°C. Patagonie má nejnižší zimní teploty, které klesají až na -30°C, v létě je Patagonie teplejší a od listopadu do února se zde teploty pohybují mezi 5°C – 15°C. V oblasti And je horské subropické léto.
V Argentině se budete pohybovat v téměř všech klimatických pásech. Klimatické podmínky se výrazně liší od podmínek v Evropě. Klima je tu zrádné a proto nepodceňujte svoje schopnosti zejména v horských oblastech třeba při výstupu na některý z vrcholů.
Klimatické oblasti Argentiny se výrazně rozlišují mezi tropicky horkým severem a subarkticky studenou Ohňovou zemí. Vodní srážky, které přinášejí západní větry většinou spadnou díky andské bariéře na chilské straně. Z těchto důvodů leží zhruba dvě třetiny území Argentiny v širokém suchém pásu. Zato pláně na východě mají celoročně dostatek vlhkosti.

Bezpečnost a zdraví

Na ulicích, plážích a jinde se běžně za bílého dne okolo vás neděje nic znepokojujícího. Argentina v mnoha aspektech připomíná evropské destinace.

Obyvatelé Argentiny jsou většinou velmi přívětiví lidé. Ale i zde se najde pár výjímek a proto není vhodné nosit nikdy větší obnos peněz a v žádném případě zlato. V každém hotelu je na pokoji sejf, který je vhodné si zaplatit a uložit sem všechny cennosti, peníze a doklady. Doporučuje se nenosit s sebou ani doklady, při jejichž ztrátě mohou nastat velké problémy. Před cestou je vhodné pořídit kopii dokladů a nosit s sebou jen tyto kopie. Není vhodné ani přes den procházet opuštěnými místy nebo tmavými tunely. Chovejte se nenápadně, nenoste na sobě žádné šperky, zlato, větší množství peněz ani žádné cennější předměty. Fotoaparáty a kamery je nutno mít stále pod dozorem a je třeba stále počítat s možností, že se kolem Vás pohybují rychlí zlodějíčci, kteří se zajímají o Vaše tašky. Nejsou nebezpeční, ale i pouhé okradení dovede znepříjemnit celou dovolenou. Ostražitostí se vyhnete co nejvíce možnosti okradení. Ledvinka ani batoh nejsou k uložení peněz či dokladů ideální, protože příliš lákají pozornost. Pokud dojde k napadení turisty, je vhodné se obrátit na nejbližší policejní stanici.

Peníze a ceny

Argentina je země turisty velice oblíbená a bankomaty jsou běžně dostupné. Ve větších městech je bankomatů mnoho, v mnoha pobočkách větších i menších bank, v obchodních centrech a poblíž dalších důležitých míst (letiště, autobusová nádraží atp.). Bankomaty jsou obvykle ve španělštině a zároveň v angličtině, někdy i v dalších jazycích jako italština a němčina.

Kreditní a debetní karty jsou akceptovány. Ale hlavně ve větších městech, supermarketech, v půjčovnách aut a ve větších hotelech. K platbě kartou bývá připočítáván poplatek 7-12% z placené částky (dost nevýhodné, lépe tedy mít hotovost). Na venkově, na plážích, v Národních Parcích, v občerstveních, barech apod.vám karty akceptovat nebudou.

Obecně jsou ceny v Argentině pro nás velmi výhodné a ve velké většině nižší než v ČR. Samozřejmě, nejlevněji se nakupuje ve velkých supermarketech, v malých obchodech na hlavních třídách je zboží dražší. V obchodech, kde je cena předem stanovena, se nesmlouvá. Smlouvat je možno na tržištích, kde se dá cena srazit až na polovinu.

Doprava v zemi

Pronajaté auto – skvělý způsob cestování, pokud jste trochu dobrodruzi, nevadí vám občas hledat cestu a projíždět neupravenými cestami. Benzín zde stojí okolo 22 czk/litr. Je lepší si pronajímat 4×4 auta. Také je lepší se vždy ujistit, na co vše se vztahuje pojištění auta zahrnuté v tarifu pronájmu. Většinou se jedná pouze o velice základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Slušnější autopůjčovny vás na to upozorní a doporučí vhodné připojištění.

Taxislužba – obecně na velmi dobré úrovni, slušná, bezpečná a s pevnými cenami dle sazebníku. Při delších vyjížďkách lze dohodnout s řidičem paušální sazbu.

Autobusy – velká autobusová síť celkem dobře propojuje Argentinu a i tímto způsobem můžete cestovat kam se vám zlíbí. Ale budete muset více plánovat, zjišťovat kam a které autobusy jedou v jaké dny, kde přesně přestoupit a mít zakoupené místenky předem. určitě počítejte s tím, že autobusem strávíte hodně času na cestách, vzhledem ke vzdálenostem po Argentině, včetně nocí. Obecně jsou autobusy moderní, s polohovatelnými sedadly na delší trasy, s klimatizací. Na kratší trasy (např.1-3hod) se může jednat o starší autobus s pevnými sedadly.

Soukromé a sdílené transfery – ideální varianta cestování. Soukromé transfery se vám vyloženě vyplatí hlavně na kratší vzdálenosti (transfery z letiště na hotel, do centra apod.). Pokud cestujete jako skupinka již od 4 osob výše. Nemusíte nikde čekat na pravidelný shuttle, oni čekají na vás a to za ceny stejné jako u shuttlu. Další možností jsou sdílené transfery, které zařizují místní cestovní agentury, týkají se většinou delších tras (1-5 hodin cesty) a můžete si tyto transfery zarezervovat již z Prahy u nás. Minibusy se naplní turisty, kteří požadovali určitý přejezd. Vzhledem k propracovanosti cestovního ruchu v Argentině jsou tyto transfery výborně organizované, za dostupnou cenu a řidiči se informují o problémech na trase a mohou případný problém objet jinudy (řidič linkového autobusu to udělat nemůže).

Letadlo – místní přelety jsou velice vyhledávaným způsobem dopravy, protože jsou za dostupné ceny (one way od 49 usd za osobu) a ušetří mnoho času na silnicích. navíc, pokud chcete opravdu poznat Argentinu a nestrávit tam 2 měsíce na silnicích, tak se vnitrostátním přeletům nevyhnete. Místní společnosti jako LAN či Argintina Airlines a mnoho dalších menších společností operující jednotlivé oblasti země. Díky našim partnerským smlouvám vám můžeme vnitrostátní letenky zajistit za zvýhodněné tarify.

Jídlo a pití

Argentinské restaurace servírují jedno z nejlépe upravených mas na světě. Jídla jsou velmi chutná a pro návštěvníky Argentiny i velmi levná. Hlavními surovinami používanými v argentinské národní kuchyni jsou rýže, černé fazole a mouka z manioku. Několik druhů masa (hovězí, vepřové, klobásy, uzený jazyk apod.) se vaří s černými fazolemi, přidává se koření, bylinky a zelenina a vše se posype moukou z manioku. Argentinská kuchyně je velmi bohatá na nepřeberné množství různých mas. Ideálním místem pro jejich ochutnání jsou speciální restaurace churrascarias.

Staré pravidlo říká: „Jez to, co můžeš uvařit nebo oloupat“. Zelenina a ovoce by měly být vždy omyté v čisté vodě nebo nejlépe oloupány. V odlehlejších částech Brazílie je lepší se vyhnout čerstvým salátům, i když vypadají sebelépe. Nikdy nemáte jistotu, v jaké vodě byly oprány. Není dobré kupovat potraviny na ulici, doporučuje se navštívit obchod nebo restauraci. Ve větších centrech jsou restaurace naprosto bezpečné a jídlo je velmi chutné. Je dobré si vybírat restaurace, které jsou plné návštěvníků a vyhnout se těm prázdným. Nedoporučuje se kupovat na ulici zmrzliny. S výjimkou kvalitních restaurací je dobré se vyhnout i některým mořským plodům, zejména mušlím a ústřicím.

Povinné a doporučené očkování

Žlutá zimnice

Očkování proti žluté zimnici se naléhavě doporučuje všem cestovatelům. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.

Ostatní očkování:

Hepatitida A

Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní předodjezdem.

Břišní tyfus

Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Malárie

Riziko malárie se na většině území nevyskytuje, existuje pouze v uvedených oblastech: jen na venkově v okrajových severozápadních oblastech venkova, na hranici s Bolívií a podél hranice s Paraguay v nížinách provincií Misiones a Corrietes.

Důležitá telefonní čísla platba pro celou Argentinu

Nouzové volání: 911
Hasiči: 100
Policie: 101
První pomoc: 107

Zastupitelské úřady v Argentině

Velvyslanectví Argentinské republiky
Panská 6, 110 00 Praha 1
Tel.: 224 212 448, 224 212 449
Fax: 222 241 246
E-mail: eches@mrecic.gov.ar
Web: www.embajada-argentina.cz
Vedoucí úřadu: J.E. p. Vicente ESPECHE GIL, velvyslanec
Provozní hodiny: 10-16 (po-pá)
Konzulární oddělení (Consular Section): tel.: 224 227 248

Velvyslanectví České republiky v Argentině (Embajada de la República Checa)
Junín 1461, 1113 Buenos Aires
Tel.: +5411/4807 3107 po oznámení neobsaz. tónu lze ihned zvolit linku pracovníka ZÚ: linka 131 – politický, kulturní, tiskový a konzulární úsek, školské a krajanské vztahy, linka 132 – ekonomický diplomat, věda a technologie, linka 123 – hospodářský úsek, linka 133 – konzulární ref., linka 121 – česká sekretářka velvyslance, linka 135 – španělská sekretářka velvyslance, linka 130 – španělsky mluvící telefonista
Fax: +5411/48001088
Nouzová linka: +54911/41894152
E-mail: buenosaires@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/buenosaires
Vedoucí úřadu: PhDr. Štěpán ZAJAC, velvyslanec
Diplomatická a konzulární působnost pro Argentinskou republiku, Paraguayskou republiku a Uruguayskou východní republiku
Provozní hodiny: 8.30-17 h (po-pá), pro veřejnost pak: 10-12 h

České centrum Buenos Aires
Junín 1461, 1113 Buenos Aires
Tel.: 0054 11 4807 3107
E-mail: ccbuenosaires@czech.cz
Vedoucí úřadu: Mgr. Daniela Čapková, ředitelka ČC
Web: www.czechcentres.cz/buenos

Zaujali Vás informace o Argentině? Podívejte se na naše zájezdy do této země