Pondělí - Pátek od 10:00 do 20:00, Sobota od 12:00 do 19:00

 

Informace k Chile

Kdy nejlépe cestovat do Chile?

V Chile nalezneme obrovské rozdíly mezi suchým a horkým severem a deštivým a studeným jihem. Severní část země je nejlépe navštívit mezi březnem až prosincem, kdy je zde poněkud chladněji než v rozpáleném létě (od prosince do března). Střední část země na sever i jih od Santiaga je vhodná k návštěvě po celý rok. V jižní patagonské části od prosince do února panuje krátké léto, kdy je déšť střídán se sluncem a nepřestává foukat vítr. Velikonoční ostrov má stabilní počasí po celý rok, antarktické léto je v lednu.

Dlouhá 4 330 kilometrů a v průměru ne širší než 180 kilometrů je Chile sedmou největší zemí Latinské Ameriky (756630 km2) s 14 milióny obyvatel. Její území se rozkládá ve třech světadílech, protože k ní přísluší trojúhelníkovitý výřez Antarktidy (1250 km2) a Velikonoční ostrov ležící v Oceánii. Měřeno podél poledníku je Chile nejdelší zemí světa. Chile, ohraničená Pacifikem na západě a vysokým pohořím And na východě, se táhne v úzkém pásu od žluté pouště Atacama přes střední jezerní oblast se zasněženými sopkami až k ledovcové Patagonii. K jejímu území patří i množství ostrovů a ostrůvků, z nichž nejproslulejší jsou Ohňová země, Velikonoční ostrov, Ostrovy Juana Fernández a ostrov Hannover, kde se podle fantazie Julese Verna odehrál děj románu Dva roky prázdnin.

Vízová povinnost

Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Chile na dobu do 90 dnů bez víza (nevýdělečný pobyt).

Pro občany ČR je minimální délka platnosti pasu 6 měsíců po datu plánovaného opuštění území Chile.

Počasí a klima

Chilská republika leží na jižní polokouli, roční období tu jsou tedy naopak, než jak je tomu u nás. Letní období začíná v prosinci a končí v červnu, zima trvá od června do září. V centrální oblasti Chile v době od května do srpna často prší.

Pro podnebí Chile je charakteristická velká rozmanitost. Na severu jsou hlavně pouště a subtropické klima, střední část Chile má podnebí mírného pásma a směrem na jih převládá chladné a dešťové podnebí až k ledovcovým pláním blízko jižního pólu.

Bezpečnost a zdraví

Na ulicích, plážích a jinde se běžně za bílého dne okolo vás neděje nic znepokojujícího. Cihle v mnoha aspektech připomíná evropské destinace.

Obyvatelé Chile jsou většinou velmi přívětiví lidé. Ale i zde se najde pár výjimek a proto není vhodné nosit nikdy větší obnos peněz a v žádném případě zlato. V každém hotelu je na pokoji sejf, který je vhodné si zaplatit a uložit sem všechny cennosti, peníze a doklady. Doporučuje se nenosit s sebou ani doklady, při jejichž ztrátě mohou nastat velké problémy. Před cestou je vhodné pořídit kopii dokladů a nosit s sebou jen tyto kopie. Není vhodné ani přes den procházet opuštěnými místy nebo tmavými tunely. Chovejte se nenápadně, nenoste na sobě žádné šperky, zlato, větší množství peněz ani žádné cennější předměty. Fotoaparáty a kamery je nutno mít stále pod dozorem a je třeba stále počítat s možností, že se kolem Vás pohybují rychlí zlodějíčci, kteří se zajímají o Vaše tašky. Nejsou nebezpeční, ale i pouhé okradení dovede znepříjemnit celou dovolenou. Ostražitostí se vyhnete co nejvíce možnosti okradení. Ledvinka ani batoh nejsou k uložení peněz či dokladů ideální, protože příliš lákají pozornost. Pokud dojde k napadení turisty, je vhodné se obrátit na nejbližší policejní stanici.

Peníze a ceny

Chile je země turisty velice oblíbená a bankomaty jsou běžně dostupné. Ve větších městech je bankomatů mnoho, v mnoha pobočkách větších i menších bank, v obchodních centrech a poblíž dalších důležitých míst (letiště, autobusová nádraží atp.). Bankomaty jsou obvykle ve španělštině a zároveň v angličtině, někdy i v dalších jazycích jako italština a němčina.

Kreditní a debetní karty jsou akceptovány. Ale hlavně ve větších městech, supermarketech, v půjčovnách aut a ve větších hotelech. K platbě kartou bývá připočítáván poplatek 7-12% z placené částky (dost nevýhodné, lépe tedy mít hotovost). Na venkově, na plážích, v Národních Parcích, v občerstveních, barech apod. Vám karty akceptovat nebudou.

Obecně jsou ceny v Chile pro nás velmi výhodné a ve velké většině nižší než v ČR. Samozřejmě, nejlevněji se nakupuje ve velkých supermarketech, v malých obchodech na hlavních třídách je zboží dražší. V obchodech, kde je cena předem stanovena, se nesmlouvá. Smlouvat je možno na tržištích, kde se dá cena srazit až na polovinu.

Doprava v zemi

Pronajaté auto – skvělý způsob cestování, pokud jste trochu dobrodruzi, nevadí vám občas hledat cestu a projíždět neupravenými cestami. Benzín zde stojí okolo 22 czk/litr. Je lepší si pronajímat 4×4 auta. Také je lepší se vždy ujistit, na co vše se vztahuje pojištění auta zahrnuté v tarifu pronájmu. Většinou se jedná pouze o velice základní pojištění s vyšší spoluúčastí v případě nehody. Slušnější autopůjčovny vás na to upozorní a doporučí vhodné připojištění.

Taxislužba – obecně na velmi dobré úrovni, slušná, bezpečná a s pevnými cenami dle sazebníku. Při delších vyjížďkách lze dohodnout s řidičem paušální sazbu.

Autobusy – velká autobusová síť celkem dobře propojuje Chile a i tímto způsobem můžete cestovat kam se vám zlíbí. Ale budete muset více plánovat, zjišťovat kam a které autobusy jedou v jaké dny, kde přesně přestoupit a mít zakoupené místenky předem. Určitě počítejte s tím, že autobusem strávíte hodně času na cestách, vzhledem ke vzdálenostem po Chile, včetně nocí. Obecně jsou autobusy moderní, s polohovatelnými sedadly na delší trasy, s klimatizací. Na kratší trasy (např.1-3hod) se může jednat o starší autobus s pevnými sedadly.

Soukromé a sdílené transfery – ideální varianta cestování. Soukromé transfery se vám vyloženě vyplatí hlavně na kratší vzdálenosti (transfery z letiště na hotel, do centra apod.). Pokud cestujete jako skupinka již od 4 osob výše. Nemusíte nikde čekat na pravidelný shuttle, oni čekají na vás a to za ceny stejné jako u shuttlu. Další možností jsou sdílené transfery, které zařizují místní cestovní agentury, týkají se většinou delších tras (1-5 hodin cesty) a můžete si tyto transfery zarezervovat již z Prahy u naší CK. Minibusy se naplní turisty, kteří požadovali určitý přejezd. Vzhledem k propracovanosti cestovního ruchu v Chile jsou tyto transfery výborně organizované, za dostupnou cenu a řidiči se informují o problémech na trase a mohou případný problém objet jinudy (řidič linkového autobusu to udělat nemůže).

Letadlo – místní přelety jsou velice vyhledávaným způsobem dopravy, protože jsou za dostupné ceny (one way od 49 usd za osobu) a ušetří mnoho času na silnicích. Navíc, pokud chcete opravdu poznat Chile a nestrávi 2 měsíce na silnicích, tak se vnitrostátním přeletům nevyhnete. Místní společnosti jako LAN či TAM a mnoho dalších menších společností operující jednotlivé oblasti země. Díky našim partnerským smlouvám vám můžeme vnitrostátní letenky zajistit za zvýhodněné tarify.

Letadlo – místní přelety jsou velice vyhledávaným způsobem dopravy, protože jsou za dostupné ceny (one way od 49 usd za osobu) a ušetří mnoho času na silnicích. navíc, pokud chcete opravdu poznat Argentinu a nestrávit tam 2 měsíce na silnicích, tak se vnitrostátním přeletům nevyhnete. Místní společnosti jako LAN či Argintina Airlines a mnoho dalších menších společností operující jednotlivé oblasti země. Díky našim partnerským smlouvám vám můžeme vnitrostátní letenky zajistit za zvýhodněné tarify.

Jídlo a pití

Chilské restaurace servírují jedno z nejlépe upravených mas na světě. Jídla jsou velmi chutná a pro návštěvníky Chile i velmi levná. Hlavními surovinami používanými v chilské národní kuchyni jsou rýže, černé fazole a mouka z manioku. Několik druhů masa (hovězí, vepřové, klobásy, uzený jazyk apod.) se vaří s černými fazolemi, přidává se koření, bylinky a zelenina a vše se posype moukou z manioku. Chilská kuchyně je velmi bohatá na nepřeberné množství různých mas. Ideálním místem pro jejich ochutnání jsou speciální restaurace churrascarias.

Staré pravidlo říká: „Jez to, co můžeš uvařit nebo oloupat“. Zelenina a ovoce by měly být vždy omyté v čisté vodě nebo nejlépe oloupány. V odlehlejších částech Brazílie je lepší se vyhnout čerstvým salátům, i když vypadají sebelépe. Nikdy nemáte jistotu, v jaké vodě byly oprány. Není dobré kupovat potraviny na ulici, doporučuje se navštívit obchod nebo restauraci. Ve větších centrech jsou restaurace naprosto bezpečné a jídlo je velmi chutné. Je dobré si vybírat restaurace, které jsou plné návštěvníků a vyhnout se těm prázdným. Nedoporučuje se kupovat na ulici zmrzliny. S výjimkou kvalitních restaurací je dobré se vyhnout i některým mořským plodům, zejména mušlím a ústřicím.

Povinné a doporučené očkování

Žlutá zimnice

Očkování proti žluté zimnici se naléhavě doporučuje všem cestovatelům. Očkování se provádí podáním 1 dávky vakcíny nejpozději 10 dní před cestou.

Ostatní očkování:

Hepatitida A

Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Břišní tyfus

Očkování se doporučuje především těm, kteří plánují pobyt mimo turistické a rekreační oblasti. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Malárie

Není.

Důležitá telefonní čísla platba pro celou Argentinu

Uniformovaná státní policie (Carabineros de Chile): 133

Záchranná služba: 131

Hasiči (Bomberos): 132

Zastupitelské úřady v Argentině

Embajada de la República Checa
Av. El Golf 254, Las Condes
Santiago de Chile
Telefon: +56-2-22321066, 22311910
Fax: +56-2-22320707
E-Mail: santiago@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/santiago

Zaujali Vás informace o Chile? Podívejte se na naše zájezdy do této země